Dołączyliśmy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych

23 listopada 2023 r. nasza uczelnia oficjalnie otrzymała status obserwatora PSBK. Co to oznacza? Przede wszystkim możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań w zakresie prowadzenia badań klinicznych.

Czym jest Polska Sieć Badań Klinicznych?

Powstała w 2021 r. poprzez zawarcie porozumienia pomiędzy Agencją Badań Medycznych a beneficjentami I edycji konkursu na utworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Jej głównym celem jest opracowanie i wdrażanie spójnych rozwiązań (jakościowych i procesowych) stosowanych w jednostkach zajmujących się prowadzeniem badań klinicznych w Polsce. Wspólne standardy, nadzór nad pozyskanymi danymi, a także zarządzanie informacjami o prowadzonych badaniach klinicznych, mają uatrakcyjnić polski rynek badań. I tym samym zachęcić sponsorów do realizacji swoich badań, w większym zakresie, w publicznych ośrodkach badawczych. 

Co zyskał WUM przystępując do PSBK?

Przystąpienie do PSBK umożliwia nam korzystanie z rozwiązań oferowanych przez sieć oraz dostęp do prowadzonych działań i organizowanych wydarzeń edukacyjno-informacyjnych. Jednym z takich rozwiązań jest platforma i oprogramowanie służące do tworzenia elektronicznych kart obserwacji klinicznej pacjenta (tzw. eCRF). Pracownicy Akademickiego Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Informatyki już testują to narzędzie, aby ocenić możliwości jego wykorzystania w badaniach realizowanych na WUM. 

Nasza uczelnia będzie mogła także uczestniczyć w Zgromadzeniach Ogólnych PSBK oraz Grupach Roboczych Sieci. Da nam to realny wpływ na opracowywane strategie rozwoju PSBK oraz zasady współpracy wieloośrodkowej pomiędzy członkami Sieci. 

Członkostwo oznacza również dostęp do działań edukacyjnych. Umożliwią one podnoszenie kwalifikacji naszym zespołom badawczym, a także pracownikom administracyjnym odpowiedzialnym za prawidłową realizację badań klinicznych.  

Dostęp do Europejskiej Sieci Infrastruktur Badań Klinicznych

Jak członkowie PSBK możemy też korzystać z zasobów Europejskiej Sieci Infrastruktur Badań Klinicznych (ang. European Clinical Research Infrastructure Network, ECRIN). Działalność ECRIN skupia się na badaniach klinicznych zainicjowanych przez sponsorów akademickich, a także przez małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora biotechnologii i wyrobów medycznych. ECRIN ułatwia badaczom i sponsorom realizację swoich planów badawczych poprzez zapewnienie dostępu do informacji, porad i usług potrzebnych do zaplanowania i przeprowadzenia międzynarodowych badań klinicznych.

Polska jest pełnoprawnym członkiem ECRIN od 2022 roku, obecnie sieć ta liczy 13 członków i obserwatorów (Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Węgry, Włochy, Portugalia, Polska, Szwajcaria, Grecja, Słowacja). 

Więcej informacji na temat PSBK na stronie