Finał ważnego projektu realizowanego przez WUM

Zakończył się projekt pt. Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego. Realizowany był od 2021 roku przez konsorcjum czterech uczelni. WUM odpowiadał m.in. za analizę postawy Polaków wobec szczepień. Zwieńczeniem prac nad projektem były warsztaty podsumowujące 3-letnie działania zespołu naszej uczelni.

Był to bardzo duży i ważny społecznie projekt. W jego realizacji, oprócz naszej uczelni uczestniczyły również: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego.

Rola WUM w projekcie

Warszawski Uniwersytet Medyczny odpowiedzialny był między innymi za analizę stosunku mieszkańców Polski do szczepień ochronnych, stworzenie narzędzi edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych. W ramach projektu opracowano również rekomendacje dla POZ w zakresie szczepień ochronnych i komunikacji w tym zakresie oraz wytyczne dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczące programów profilaktycznych obejmujących szczepienia. Część materiałów, w tym komiksy, poradniki i scenariusze lekcji dla szkół dostępne są na stronie.

W projekcie brały udział: Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych Alergologii i Immunologii (kierownik: prof. Bolesław Samoliński) oraz Zakład Zdrowia Publicznego (kierownik prof. Mariusz Gujski). Kierownikiem projektu w ramach WUM był dr hab. Filip Raciborski, a realizacją zadań kierowały dr Aneta Tomaszewska oraz dr Paulina Mularczyk-Tomczewska.

Warsztaty podsumowujące

23 maja 2024 roku, w hotelu The Westin Warsaw, odbyły się warsztaty podsumowujące zadania realizowane przez WUM. W spotkaniu wzięli udział eksperci zdrowia publicznego, przedstawiciele instytucji samorządowych oraz pracownicy sektora ochrony zdrowia. Zespół projektowy zaprezentował zrealizowane produkty projektu, które mają na celu ograniczenie rosnącego zjawiska uchylania się od obowiązku szczepień ochronnych. Spotkanie zakończyło się dyskusją ekspertów oraz pozytywnym przyjęciem prezentowanych wyników.

Zespół WUM:

• dr hab Filip Raciborski
  • prof. Mariusz Gujski
  • dr Aneta Tomaszewska
  • dr Paulina Mularczyk-Tomczewska
  • prof. Bolesław Samoliński
  • dr Piotr Samel-Kowalik
  • dr Anna Kłak
  • mgr Artur Białoszewski
  • Kamil Rakocy
  • dr hab. Barbara Bałan
  • mgr Karolina Sobeczek
  • mgr Justyna Burzyńska- Pasierbska
  • mgr Tomasz Jastrzębski

Projekt sfinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG II (GOSPOSTRATEG-II/0007/2020-00). Łączna kwota dofinansowania - 14 452 346,25 zł.