To była już piąta edycja największego w Polsce wydarzenia poświęconego tym dziedzinom, którego adresatami są studenci. Ale nie tylko, bo uczestnikiem mógł być każdy zainteresowany ginekologią i położnictwem.
– Priorytetem wydarzenia jest podkreślenie interdyscyplinarnej natury dziedziny medycyny skoncentrowanej na zdrowiu pacjentek oraz stworzenie możliwości wymiany wiedzy pomiędzy studentami, położnymi i lekarzami – mówi Emilia Piotrkowicz, przewodnicząca komitetu organizacyjnego tegorocznej konferencji.
Jak ważne jest to wydarzenie podkreślała w czasie otwarcia konferencji Zofia Włodarczyk, członkini komitetu: – Konferencja od kilku lat stanowi dla naszego koła najważniejszy projekt. Przynosi nam ogromną satysfakcję i ogrom radości, umożliwiając wspólne zgłębianie niezwykłej specjalizacji, jaką jest ginekologia i położnictwo.
– To jest rzecz, którą należy się kierować w życiu lekarskim – mówił do uczestników wydarzenia prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, który objął patronat nad konferencją, był też jednym z prelegentów – Zajmować się tym, co nas interesuje, pasjonuje, sprawia nam największą przyjemność.
Rektor pogratulował organizatorom ogromu pracy włożonego w przygotowanie sympozjum, a także wysokiego poziom wydarzenia.
Sesje wykładowe
Uczestnicy wzięli udział w wykładach eksperckich wygłoszonych przez specjalistów z naszej uczelni, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Wszystkie były bardzo interesujące i dotyczyły bieżących interdyscyplinarnych tematów.
Jako pierwszy wystąpił prof. Zbigniew Gaciong, który opowiedział o nadciśnieniu w ciąży oraz najnowszych doniesieniach naukowych w tym zakresie. Na co zwracał uwagę?
– Musimy mieć więcej danych, czy rzeczywiście te kobiety, u których pojawiło się nadciśnienie w ciąży powinny być później objęte szczególną opieką jako osoby o zwiększonym ryzyku powikłań w wieku starszym. Co jest istotną informacją praktyczną to to, że bardziej intensywna kontrola ciśnienia tętniczego jest na pewno bezpieczna dla dziecka, a może przynieść ciężarnej korzyści – podsumowywał prof. Zbigniew Gaciong.
Prof. Artur Ludwin mówił o defekcie blizny po cięciu cesarskim w kontekście wzrastającego odsetka cięć cesarskich; prof. Marek Kudła o diagnostyce i kwalifikacji operacyjnej raka jajnika; prof. Jacek Malejczyk o etiopatogenezie endometriozy i implikacjach diagnostycznych i klinicznych. Dr hab. Iwona Szymusik poruszyła kwestię diagnostyki oraz leczenia niepłodnych pacjentów, a dr hab. n. praw. Radosław Tymiński opowiedział o tym, skąd się biorą sprawy sądowe przeciwko lekarzom.
Drugi dzień konferencji rozpoczął wykład dr Barbary Suchońskiej, która swoje wystąpienie poświęciła szczepieniom przeciw HPV.
– Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że podstawowym badaniem wykonywanym w czasie diagnostyki jest badanie cytologiczne – mówiła ekspertka – Badanie to jest z pierwszej połowy XX wieku i nie zawiodło nadziei w nim pokładanych: uratowało życie milionom kobiet. Natomiast obecnie zmienia się podejście do diagnostyki, związane z tym, że w drugiej połowie XX wieku poznaliśmy winowajcę całego zamieszania i wiemy, że przyczyną patologii szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka. Potrafimy wirusa wykryć, znamy jego biologię i wiemy, w jaki sposób powoduje zmiany na szyjce. I to, co udało się już w XXI w.: potrafimy uchronić się przed zakażeniem tym wirusem, dzięki temu, że wymyślono i wprowadzono do praktyki - w tej chwili możemy już powiedzieć - sprawdzoną szczepionkę przeciw HPV.
Z wykładami wystąpili także: prof. Krzysztof Nowosielski, który odpowiadał na pytanie, czy tylko ginekolog zajmuje się profilaktyką i wczesną diagnostyką nowotworów ginekologicznych; dr hab. Karolina Dżaman, prof. CMKP, która omówiła problem bezdechu u kobiet ciężarnych, dr Monika Grymowicz z tematem o onkofertility oraz dr hab. Przemysław Kosiński, który poruszył kwestie dotyczące współczesnych możliwości skriningu i zapobiegania preeklampsji.
Najlepsze prace studenckie
Studenci chcący podzielić się swoją wiedzą oraz dokonaniami naukowymi mogli wziąć udział w konkursie prac oryginalnych oraz konkursie opisów przypadków. W tej edycji do sesji zgłosiło się aż 45 osób - to najwięcej w historii konferencji.
Laureatami zostali:
- W sesji case report z zakresu położnictwa: 1. miejsce zajął Mikołaj Rupniewski, 2. Miejsce przypadło Karolinie Pawelec, która otrzymała też nagrodę publiczności, zaś 3. miejsce Klaudii Juraszek. Wyróżnienie otrzymała Łucja Biały
- W sesji case report ginekologia: 1 miejsce. zajęła Nicole Akpang, która otrzymała też nagrodę publiczności. 2. Miejsce zajęła Iga Łukasiewicz, 3. miejsce Patrycja Bździuch. Wyróżnienie otrzymał Maciej Kozicki
- W sesji prac oryginalnych zwyciężczynią została Magdalena Gehrke, która otrzymała również nagrodę publiczności. Wyróżnienie trafiło do Melanii Majewskiej
- W sesji prac plakatowych zwyciężczynią została Małgorzata Satora, wyróżnienie otrzymała Aleksandra Skórka
- Wyłoniono również zwycięzcę konkursu wiedzy z położnictwa, którym została Michalina Gryglewska oraz konkursu wiedzy z ginekologii, którym została Natalia Pawelec
– Gratulujemy zwycięzcom wszystkich sesji, jesteśmy zaszczyceni, że chcieliście państwo przedstawić przed naszą komisją i przed nami wyniki państwa badań naukowych. Mamy nadzieję, że udział w naszej konferencji będzie dla państwa motywacją do dalszej działalności naukowej – powiedziała Emilia Piotrkowicz, przewodnicząca komitetu organizacyjnego tegorocznej konferencji.
Warsztaty
Dodatkowe praktyczne umiejętności oraz wiedzę można było zdobyć w trakcie warsztatów towarzyszących konferencji. Uczestnicy mogli wybrać spośród warsztatów z: USG ginekologicznego i położniczego, laparoskopii, komunikacji z pacjentkami, profilaktyki chorób nowotworowych. A także dowiedzieć się, jak chirurgicznie zaopatrywać krocze po porodzie, jak powinna wyglądać interdyscyplinarna współpraca fizjoterapeuty z ginekologiem oraz poznać tajniki karmienia piersią w czasie warsztatów z doradcą laktacyjnym. A w salach wysokiej wierności odbyć ćwiczenia ze stanów nagłych w położnictwie.