Pierwsza Dama przybyła na zaproszenie Ewy Piotrowskiej, dyrektor Szpitala im. ks. Anny Mazowieckiej. Prezydentowa spotkała się z Michaliną, Alicja, Różą, Gustawem, Jankiem i Arturem i dwiema Alicjami oraz ich rodzicami. Maluchy to wcześniaki urodzone przy. Karowej. Każde z nich to dowód na to, jak wiele może zdziałać współczesna neonatologia. Agata Kornhauser-Duda wyraziła uznanie dla wysokiego poziomu opieki zapewnianej przez szpital najmniejszym noworodkom, dziękowała także zespołowi za ratowanie zdrowia i życia wszystkim rodzącym się przedwcześnie dzieciom.
W spotkaniu w klinice wziął udział także prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych WUM, prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, prof. Aneta Nitsch-Osuch, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, wieloletni kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, dr hab. Renata Bokiniec (kierownik oddziału) prof. Krzysztof Czajkowski i prof. Roman Smolarczyk oraz pracownicy placówki.
Oddział Intensywnej Terapii Noworodka Szpital Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej jest częścią Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM. Jest na Mazowszu największym, bo 12-stanowiskowym, odziałem intensywnej terapii noworodka i zapewnia opiekę na najwyższym możliwym, światowym poziomie. Na oddziale rocznie leczonych jest kilkaset wcześniaków. Dzięki zaangażowaniu zespołu miejsce to stało się największą placówką wyspecjalizowaną w opiece nad noworodkami z ekstremalnie niską masą ciała wynoszącą poniżej 1000 gram. Rocznie takich wcześniaków jest na oddziale około 30.
Warsztaty z ekspertami w UCK WUM
Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM przy ul. Żwirki i Wigury kolejny rok z rzędu zaprosiła na warsztaty ze specjalistami i ekspertami w dziedzinie neonatologii. Rodzice wcześniaków mieli okazję porozmawiać m.in. o udzielaniu dziecku pierwszej pomocy, o stymulacji rozwoju wcześniaka, a także zadać pytania m.in. położnym i doradcom laktacyjnym. Uzyskana na warsztatach wiedza daje rodzicom systematyczne wsparcie i może pomóc w rozwiązywaniu problemów, jakie mogą wynikać z wcześniactwa. W Klinice spotkali się także rodzice wcześniaków, które już opuściły szpital, aby wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z wychowaniem swoich maluchów.
Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce. Zajmuje się noworodkami wymagającymi intensywnego nadzoru oraz zastosowania wysokospecjalistycznych procedur medycznych. Są to w szczególności noworodki urodzone przedwcześnie, także te najmniejsze ze skrajnie małą urodzeniową masą ciała (poniżej 1000 g) oraz noworodki donoszone m.in. z niewydolnością oddechową, niewydolnością krążenia, wadami wrodzonymi oraz chorobami rzadkimi. Zapewnia diagnostykę i terapię na najwyższym poziomie, zgodne z najnowszymi światowymi standardami. Jest to możliwe dzięki doświadczeniu zawodowemu i wysokim kwalifikacjom całego zespołu, nowoczesnej aparaturze medycznej i przede wszystkim ogromnemu zaangażowaniu lekarzy, pielęgniarek, terapeutów w opiekę nad malutkim człowiekiem w pierwszych dniach jego życia.
Klinikę w czasie obchodów odwiedzili prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM oraz prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, których prof. Bożena Kociszewska-Najman, kierownik kliniki, oprowadziła po oddziale i zaprosiła do zobaczenia najmniejszych pacjentów oddziału i wysłuchania ich niesamowitych historii.
Fioletowo w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka
Tak jak w innych klinikach WUM także na oddziale neonatologicznym Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przy pl. Starynkiewicza 17 listopada dominował kolor fioletowy - który symbolizuje wrażliwość i delikatność wcześniaków. Centrum jest ośrodkiem III stopnia referencyjności, co oznacza, że także leczy najbardziej chore noworodki, w tym skrajnie niedojrzałe wcześniaki. Rocznie pod opieką zespołu jest ok. 250 takich dzieci. Oddział dysponuje nowoczesnym sprzętem m.in. inkubatorami, respiratorami, aparatem do hipotermii leczniczej, aparatem do leczenia tlenkiem azotu, co zapewnia małym pacjentom leczenie na najwyższym poziomie. Oddział jest „neonatologicznym zapleczem” dla I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Współpracuje z wieloma wysoko wykwalifikowanymi specjalistami z różnych dziedzin medycyny, w tym okulistyki, kardiologii, radiologii, chirurgii dziecięcej, endokrynologii, ortopedii, fizjoterapii i neurologii.