Wydarzenie zorganizowało Biuro Rozwoju Kompetencji (dawne Biuro Karier). Biuro od ponad 15 lat wspiera studentów i absolwentów w ich rozwoju zawodowym oraz osobistym. Medyczne Targi Pracy to jedna z form tego wsparcia i odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku pracy.
Jakie są możliwości
– Przy wyborze ścieżki zawodowej studenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na wartości reprezentowane przez firmy oraz otoczenie, w jakim przyjdzie im pracować – podkreśla dr Jakub Sokolnicki, kierownik Biura Rozwoju Kompetencji – Chcą łączyć swoją pasję z możliwością rozwoju i posiadania wpływu na swoją przyszłość.
Na pytania i wątpliwości młodych ludzi dotyczące kariery - w trakcie i po studiach - odpowiadali przedstawiciele 32 instytucji. Były wśród nich m.in. firmy farmaceutyczne, centra medyczne, laboratoria diagnostyczne, apteki, szpitale.
Kwalifikacje i wiedza studentów oraz absolwentów naszej uczelni są wysoko cenione, dlatego nie zabrakło też aktualnych ofert pracy, praktyk i staży.
Co sądzą studenci
Zdecydowana większość naszych absolwentów, na co wskazują badania ich losów zawodowych, dobrze odnajduje się na rynku pracy. Na targi przyszli, żeby zobaczyć, co aktualnie dzieje się na rynku.
Studentka Aleksandra Kowalska, zapytana o to, czy myśli już o swojej zawodowej przyszłości, mówi:
– Zmierzam do końca studiów, jestem już na 5. roku farmacji i uważam, że to dobry moment na rozejrzenie się za możliwymi miejscami pracy, żeby mieć odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się oraz podjęcie odpowiednich decyzji.
Aleksandra i jej koleżanka, Julia Górnicka, również studentka farmacji, patrzą optymistycznie na to, co czeka je po studiach. Obie są przekonane, że farmacja to perspektywiczny kierunek, dający wiele możliwości.
– Nie boje się, że nie znajdę pracy po studiach. Mam pewność, że zawsze coś będzie - nie wiem dokładnie gdzie, ale że czeka. Farmaceuci mają taki komfort – podkreśla Julia.
Kogo szukają pracodawcy
Jednym z elementów programu wydarzenia były wywiady na żywo z przedstawicielami pracodawców. To nowość w ofercie targów, która okazała się pigułką przydatnych informacji rekrutacyjnych.
Wywiady przeprowadzili studenci z PTSF Oddział Warszawa, IFMSA-Poland Oddział Warszawa oraz Koła Naukowego Menadżerów Zdrowia. Pytali m.in. o idealny zestaw cech, które powinna posiadać osoba starająca się o pracę w aptece i w badaniach klinicznych.
– Nie ma idealnego uniwersalnego profilu na każde stanowisko – mówił Mateusz Rybicki, przedstawiciel grupy NEUCA – Myślę, że obecnie, a na pewno w branży badań klinicznych na pierwszym miejscu postawiłbym skrupulatność i empatię plus kompetencje komunikacyjne, ponieważ musimy współpracować z różnymi osobami: lekarzami, pielęgniarkami, pacjentami.
Z kolei przedstawicielka sieci aptek Cosmedica do empatii dodałaby chęć ciągłego rozwoju.
– Farmacja idzie bardzo do przodu – podkreślała Magdalena Osiecka-Pepłońska – Dużo zmieniło się na rynku od wejścia ustawy o zawodzie farmaceuty, w aptekach możemy robić coraz więcej, co pokazały np. szczepienia.
Kiedy zacząć rozglądać się za pracą
A czy 4. rok studiów to odpowiedni moment na szukanie pracy? W ocenie Magdaleny Iwanowskiej, przedstawicielki firmy MSD, wszystko zależy od tego, jakie są to studia. Natomiast już pod koniec każdych warto zastanowić się, w jakim kierunku chce się pójść, a następnie zacząć coś w tym kierunku robić.
– Rekrutując czy stażystów czy pracowników patrzymy na doświadczenie – mówiła Magdalena Iwanowska – czy komuś już w czasie studiów chciało się brać udział w kołach naukowych, przejawiał dodatkowe zainteresowania, robił coś więcej.
Na to samo wskazała Paula Chmielewska z firmy Molecure. Udział studentów w organizacjach studenckich i kołach naukowych, ich szeroko rozumiana proaktywność, realizowane praktyki, szkolenia, kursy to w jej ocenie ważny element w każdym CV.
– W ten sposób pokazują nam swój potencjał, że im zależy. To ma dla nas duże znaczenie – podsumowywała Paula Chmielewska.
Jak zbudować swoją markę
W strefie doradczej można było zweryfikować dokumenty aplikacyjne oraz konto na LinkedIn, a także dowiedzieć się, jak wygląda proces wdrażania stworzonych przez siebie innowacji. Był też Inkubator UW, który zachęcał do zdobywania dodatkowych kompetencji poprzez udział w prowadzonych przez nich programach dla studentów. Szkoła Doktorska WUM zachęcała do wybrania ścieżki naukowej i kontynuacji kształcenia na studiach doktorskich. Trenerzy Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji doradzali, jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne. A studenci farmacji mogli zaczerpnąć informacji na temat działalności Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz przekonać się, dlaczego warto stać się członkiem OIA.
Dużo studentów zdecydowało się też na wykonanie profesjonalnego makijażu, a następnie zapozowanie do zdjęcia do CV. O to, aby było wizytówką biogramu zadbał fotograf z Biura Komunikacji i Promocji WUM.
Podsumowanie targów
Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem studentów. Od godz. 10.00, kiedy wydarzenie się rozpoczęło, aż do jego zakończenia przez korytarze Centrum Dydaktycznego przewinęły się setki młodych ludzi.
– Cieszy nas fakt, że po raz kolejny targi są ważnym i przyciągającym uwagę wydarzeniem. To nadal największa tego typu impreza w Polsce przeznaczona dla studentów kierunków medycznych – podsumowuje dr Jakub Sokolnicki. I dodaje: – Zapoczątkowana w poprzedniej edycji nazwa „Festiwal Możliwości” idealnie wskazuje kierunek w jakim podążamy, pokazując szeroką perspektywę pracy w zawodzie po studiach w nie zawsze oczywistych na pierwszy rzut oka instytucjach. W tej edycji ważna była dla nas bliska współpraca z organizacjami studenckimi: IFMSA-Poland Oddział Warszawa, PTSF Oddział Warszawa oraz Kołem Naukowym Menadżerów Zdrowia, dzięki której oferta targów trafia w jak największym stopniu w oczekiwania młodych medyków.
Targi odwiedzili również prof. Zbigniew Gaciong, rektor oraz prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia.
Kolejna edycja Festiwalu zaplanowana jest na wiosnę 2025 r.