Kierunek położnictwo
Kierunek położnictwo
studia trwają 3 lata
Kryteria obowiązkowe do aplikacji na studia na kierunku położnictwo:
- język polski - egzamin pisemny; poziom podstawowy (mnożnik x 1)
- język obcy nowożytny - egzamin pisemny; poziom podstawowy (mnożnik x 1)
- dowolny przedmiot dodatkowy* - egzamin pisemny
biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka, wiedza o społeczeństwie: poziom rozszerzony (mnożnik x 1,4); pozostałe przedmioty dodatkowe: poziom rozszerzony (mnożnik x 1)
*Język polski lub określony język obcy nowożytny może być uwzględniony podczas kwalifikacji na studia tylko raz. Kandydat nie może wybrać w aplikacji tego samego języka jako dowolnego przedmiotu dodatkowego.
Studenci na kierunku położnictwo zdobywają specjalistyczną wiedzę z zakresu położnictwa i ogólną z zakresu innych nauk medycznych, a same studia mają charakter praktyczny.
Praktyki zawodowe obejmują: podstawy opieki położniczej, techniki położnicze i prowadzenie porodu, neonatologię i opieka neonatologiczna, położnictwo i opiekę położniczą, pediatrię i pielęgniarstwo pediatryczne, choroby wewnętrzne, chirurgię, ginekologię i opiekę ginekologiczną, psychiatrię, anestezjologię i stany zagrożenia życia oraz podstawową opiekę zdrowotną.
punkty ECTS: 180
Doskonalenie umiejętności praktycznych w rzeczywistych warunkach poprzedzone jest kształceniem w położniczych i pielęgniarskich pracowniach symulacji. Kształcenie praktyczne odbywa się na salach porodowych, oddziałach położniczych, noworodkowych, oddziałach patologii ciąży, ginekologicznych, onkologii ginekologicznej, oddziałach internistycznych, chirurgicznych, pediatrycznych w szpitalach klinicznych, wieloprofilowych szpitalach o zasięgu regionalnym, ośrodkach położniczej i pielęgniarskiej opieki domowej i środowiskowej oraz w szkołach rodzenia.
Studia pierwszego stopnia kończą się egzaminem dyplomowym, składającym się z części teoretycznej oraz praktycznej.
222 w 2024 r.
Absolwenci kierunku położnictwo posiadają specjalistyczną wiedzę między innymi w zakresie profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej, profilaktyki i promocji zdrowia wobec kobiety ciężarnej, rodzącej, będącej w połogu oraz chorej ginekologicznie. Mają umiejętność rozpoznawania ciąży i sprawowania opieki nad kobietą, u której ciąża ma przebieg fizjologiczny, a także kompetencje, aby sprawować opiekę nad matką i noworodkiem.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku położnictwo są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia. Po studiach pierwszego stopnia student może wystąpić o prawo wykonywania zawodu położnej. Mogą pracować w:
- w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej (oddziały położnicze, ginekologiczne i neonatologiczne, niemowlęce, patologii noworodka, patologii ciąży, chirurgii noworodka)
- szpitalach
- zakładach podstawowej opieki zdrowotnej
- zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych
- ośrodkach położniczej opieki domowej
- szkołach rodzenia
97,2 pkt. w 2024 r.