Konferencja na temat zdrowia warszawiaków na WUM

- Dzisiejsze spotkanie to nie tylko prezentacja wyników wspólnego projektu realizowanego przez WUM i Miasto Stołeczne Warszawa, ale przede wszystkim - pole do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń, różnych punktów widzenia, a także budowania aliansów na rzecz zdrowia publicznego w wymiarze lokalnym – powiedział, otwierając konferencję, prof. Mariusz Panczyk z Zakład Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WNoZ WUM.

28 marca br. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM odbyła się konferencja pt. „Zdrowa Warszawa, zdrowa społeczność – jak wykorzystać potencjał danych o zdrowiu mieszkańców?”, organizowana wspólnie przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i miasto oraz wspierana w ramach współpracy Warszawy z globalną siecią Partnership for Healthy Cities. 

Wydarzenie stanowiło praktyczny wymiar porozumienia o współpracy podpisanego w 2023 roku.
 

- Trudno sobie wyobrazić lepszy alians niż ten właśnie miasta stołecznego Warszawy i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do zrealizowania tak ambitnego zadania, jakim jest projekt Zdrowa Warszawa - Zdrowa Społeczność – mówił prof. Rafał Krenke, rektor WUM. - Równo dwa lata temu nasza wieloletnia współpraca w zakresie pogłębiania wiedzy i wymiany doświadczeń została wzmocniona podpisaniem umowy o realizacji wspomnianego projektu. W ramach umowy pierwszym przedsięwzięciem była realizacja programu porozumienia i udział w projekcie szerszym Partnership for Healthy Cities, w który zaangażowanych jest wiele miast europejskich – przypomniał rektor.

Jak podkreślali organizatorzy, Warszawa – jako dynamicznie rozwijająca się metropolia – mierzy się dziś z rosnącymi wyzwaniami zdrowotnymi, którym można skutecznie przeciwdziałać, jeśli działania będą oparte na rzetelnych danych, analizach i współpracy międzysektorowej.

- Ochrona zdrowia to przede wszystkim zadanie państwa, a miasto stołeczne Warszawa ma szczególną sytuację, bo może uczestniczyć w procesie zabezpieczania potrzeb zdrowotnych naszych mieszkańców i mieszkanek. Posiadamy aż 10 szpitali miejskich i ponad 120 przychodni, którym zapewniamy wsparcie finansowe w rozwój infrastruktury. Realizujemy również liczne programy z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Jak wykorzystać dane o zdrowiu mieszkańców?

Podczas konferencji odbyły się trzy debaty eksperckie, podczas których poruszono m.in. temat zdrowia psychicznego mieszkańców, a także wpływu środowiska i jakości przestrzeni publicznych na dobrostan populacji. Dyskutowano o wyzwaniach stojących przed systemem zdrowia w obliczu rosnącej liczby zachorowań na cukrzycę, nowotwory i choroby układu krążenia; osobny panel poświęcono możliwości budowy spójnego ekosystemu danych zdrowotnych w mieście. Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że tworzenie miejskiej polityki zdrowotnej opartej na danych, nie tylko wspiera bardziej efektywne działania, ale także umożliwia reagowanie na lokalne potrzeby zdrowotne w czasie rzeczywistym.

Szczególną uwagę zwrócono na zaprezentowany model oceny stanu zdrowia mieszkańców, oparty na analizie danych rejestrowych pochodzących z zasobów Narodowego Funduszu Zdrowia. W pilotażowym raporcie opracowywanym przez interdyscyplinarny zespół ekspercki zidentyfikowano również największe wyzwania, m.in. gwałtowny wzrost przypadków otyłości i cukrzycy oraz pogarszający się stan zdrowia psychicznego młodzieży i młodych dorosłych.

Konferencja zakończyła się zapowiedzią kontynuacji wspólnych działań miasta i WUM w ramach kolejnych etapów projektu.

Na konferencji obecni byli m.in. prof. Rafał Krenke, rektor WUM, Renata Kaznowska, zastępczyni Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, dr hab. Łukasz Czyżewski, dziekan WNoZ, Olga Pilarska-Siennicka, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy, Olaf Osica, dyrektor Biura Strategii i Analiz Urzędu m.st. Warszawy, Ewa Maleszyk, zastępczyni dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej, Milena Kozioł-Rostkowska, wicedyrektor Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia, Beata Koń, zastępczyni dyrektora w Narodowym Funduszu Zdrowia, Maria Penpeska, kierowniczka Wydziału Ośrodka Statystyki Zdrowia i Ochrony Zdrowia, Urząd Statystyczny w Krakowie, Marzena Smolińska, dyrektor ds. Polityk Publicznych Medicover, Maria Piętak-Frączek, prezes Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.


Więcej na temat konferencji i działań miasta w zakresie ochrony zdrowia na stronie Urzędu Miasta