Medycyna na krańcach świata. Kolejna odsłona Programu Patronackiego WUM

Tym razem prelegentkami były dwie studentki kierunku lekarskiego naszej uczelni. Opowiadały licealistom o wymianach i wyjazdach zagranicznych. Dzieliły się własnymi doświadczeniami z praktyk, które odbyły w Azji i w Afryce.  

Aleksandra Maciejczyk i Katarzyna Camlet studiują na kierunku lekarskim i należą do międzynarodowej studenckiej organizacji IFMSA-Poland Oddział Warszawa. To właśnie w ramach IFMSA wyjechały na wakacyjną wymianę studencką. Aleksandra była w Korei, a Katarzyna w Kenii. O tych wyjazdach opowiadały w czasie swoich prezentacji. Zaczęły jednak od przekazania relacji  z praktyk w Danii. Przygotował ją Janusz Świeczkowski-Feiz, który nie mógł dotrzeć na spotkanie z licealistami.

Radiologia w Skandynawii

– Janusz odbywał praktyki na oddziale radiologii. Co ciekawe w szpitalu oddział ten obejmował kilka pięter – relacjonowała Aleksandra. – Na każdym z nich radiolodzy zajmowali się innymi rodzajami schorzeń, np. było piętro poświęcone ortopedii, onkologii itd. 
W prezentacji przygotowanej przez Janusza Świeczkowskiego-Feiza można było obejrzeć też zdjęcia atrakcji Kopenhagi, bo wymiany studenckie to nie tylko praca w szpitalu. Jest również czas na wycieczki i zwiedzanie. 

Szpital w Korei Południowej

– Koreańczycy mają inny styl pracy niż Europejczycy. Działają jak jedna wielka rodzina – mówiła Aleksandra już o swoim wyjeździe na praktyki wakacyjne do Azji. – Praktyki odbywałam na oddziale kardiochirurgii, gdzie wszyscy bardzo ciepło mnie przyjęli. Chodziliśmy na wspólne obiady. Profesorowie chętnie wszystko pokazywali i tłumaczyli. A co najważniejsze, właściwie codziennie mogłam asystować przy operacjach, co było dla mnie wielkim rozwojem – podkreślała nasza studentka.

Praktyki w Kenii

O tym, jak wyglądał szpital i opieka medyczna w Kenii, opowiedziała licealistom Katarzyna Camlet. Podczas praktyk mieszkała w Tika, niedaleko Nairobi. Została przypisana do grupy studenckiej, która odbywała zajęcia w miejscowym szpitalu na oddziale internistycznym. 
– Panowały tam dość trudne warunki. Czasem brakowało rękawiczek jednorazowych, czy płynów do dezynfekcji – musieliśmy je przynosić ze sobą. Wybierając taki kraj, trzeba być na to przygotowanym – mówiła Katarzyna. Podkreślała jednocześnie, że w trakcie praktyk czuła się bezpiecznie. Udało jej się też dużo zwiedzić, bo w weekendy odbywały się wycieczki na wybrzeże albo na safari.

  
Quiz na zakończenie

Na koniec nasze studentki przygotowały dla licealistów krótki quiz na temat krajów, o których opowiadały. Dla trzech osób odpowiadających najlepiej i najszybciej przewidziane były nagrody. 

Spotkanie odbyło się w warszawskim LO im. Stefana Batorego. Wzięli w nim licealiści nie tylko z Batorego, ale również z VIII LO im. Władysława IV. Byli to uczniowie klas czwartych, trzecich i drugich o profilu biologiczno-chemicznym.