MINIATURA 7 dla trzech badaczek z naszej uczelni

Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 7 dofinansowało badania: dr hab. Agnieszki Kołodzińskiej - dotyczące włóknienia mięśnia sercowego, dr Magdaleny Majdan - dotyczące dodatków do żywności oraz dr Dagmary Otto-Ślusarczyk - dotyczące oddziaływań pomiędzy komórkami nowotworowymi.

Wyniki szóstej rundy konkursu MINIATURA 7 zostały ogłoszone 13 listopada. Badaczki z naszej uczelni znalazły się w gronie 238 laureatów, którzy będą realizować działania naukowe o wartości niemal 9,4 mln zł w jednostkach na terenie całej Polski.

O projektach naszych badaczek

Dr hab. Agnieszka Kołodzińska z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM otrzymała dofinansowanie na badania wstępne/ pilotażowe dotyczące oceny aktywnego włóknienia mięśnia sercowego z zastosowaniem metody [68 Gal] Ga-FAPI PET/CT u pacjentów z kardiomiopatią przerostową. Kwota dofinansowania wyniosła 49 500 zł.
Jak napisano we wniosku projektowym, zwłóknienie mięśnia sercowego prowadzi do upośledzenia funkcji serca. Stanowi główny mechanizm zarówno w częstych chorobach, takich jak niewydolność niedokrwienna serca, jak i w rzadkich chorobach kardiologicznych, takich jak kardiomiopatia przerostowa (HCM). Obecnie najlepszymi metodami oceny funkcji serca są echokardiografia (ECHO) i rezonans magnetyczny serca (MRI serca), które mogą określić skalę zwłóknienia serca. Niestety, wciąż nie istnieje wartościowa metoda definiowania aktywnego włóknienia, podstawowego procesu niekorzystnej przebudowy serca. Badacze zaangażowani w projekt stawiają hipotezę, że aktywne włóknienie może być odwracalne i modyfikowalne, dlatego chcą zbadać je w obecnych i przyszłych eksperymentach. Celem badania jest określenie ilości i wzorca aktywnego włóknienia serca za pomocą [68 Ga]Ga-FAPI PET/CT, w porównaniu z włóknieniem ocenianym w MRI serca i ECHO.

Dr Magdalena Majdan z Zakładu Toksykologii i Bromatologii otrzymała dofinansowanie na badania wstępne/ pilotażowe dotyczące oceny działania embriotoksycznego dodatków do żywności z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Kwota dofinansowania: 44 440 zł. Jak napisano we wniosku projektowym, badania epidemiologiczne ostatnich lat wskazują na związek między spożyciem „żywności ultraprzetworzonej” (zawierającej mieszaniny dodatków do żywności), a ryzykiem wystąpienia chorób przewlekłych. Kontrowersje, którymi są owiane dodatki syntetyczne, zachęcają do podejmowania badań podstawowych nad bezpieczeństwem składników żywności pochodzenia naturalnego, które oprócz korzyści zdrowotnych pełnią szereg funkcji takich jak barwienie, konserwacja czy antyoksydacja oraz wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Celem planowanego działania naukowego jest ocena potencjału embriotoksycznego wybranych barwników (błękit brylantowy, żółcień chinolinowa, azorubina, tartrazyna, erytrozyna, czerwień allura) oraz ich interakcji w oparciu o współwystępowanie z innymi dodatkami do żywności w modelu embrionalnym Danio rerio. Spodziewane wyniki badań przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat toksykologicznej oceny ryzyka stosowania dodatków do żywności w okresie rozwoju embrionalnego organizmu, co pozwoli na uzupełninie dotychczasowej wiedzy naukowej w zakresie bezpieczeństwa stosowania tej grupy substancji chemicznych.

Dr Dagmara Otto-Ślusarczyk z Katedry i Zakładu Biochemii otrzymała dofinansowanie na badania wstępne/pilotażowe dotyczące wpływu induktorów ferroptozy na egzosomalne oddziaływania między komórkami nowotworowymi w fizjologicznym stężeniu tlenu. Kwota dofinansowania to 49 940 zł. Jak napisano we wniosku projektowym, celem badania jest ocena wpływu czynników proferroptotycznych (ART/DHA,DOX,HNK) w stężeniach farmakologicznych na ekspresję GPx4 i peroksydację lipidów w pierwotnych i przerzutowych komórkach nowotworowych w stanie fizjoksji i hipoksji. Istnieją trzy podstawowe cechy definiujące ferroptozę, tj. utrata zdolności naprawy nadtlenku lipidów przez GPx4, dostępność żelaza o aktywności redoks i utlenianie fosfolipidów zawierających PUFA. Powyższe cechy zostaną zbadane w hodowli komórek nowotworowych w warunkach fizjologicznych, tj. w obecności holotransferyny (kompleks transferyny żelaza) i kwasu linolowego (niezbędne PUFA) przy 10% i 1% poziomie tlenu. Do tej pory nie prowadzono badań ferroptozy w komórek nowotworowych przy stężeniach farmakologicznych i fizjologicznych poziomach tlenu. Uzyskane wyniki dostarczą danych do potencjalnych badań klinicznych nad zastosowaniem badanych związków w leczeniu nowotworów.