Na WUM odbyła się 16. edycja konferencji "Ostrożnie - dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci"

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Zakładem Zdrowia Publicznego naszej uczelni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Dziecka, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Wydział Nauk o Zdrowiu WUM. - Wychowanie dzieci w dobrostanie jest absolutnie jednym z podstawowych praw, ale też jednym z fundamentalnych zachowań mieszczących się w humanizmie i normach moralnych i etycznych - podkreślał prof. Mariusz Gujski, dziekan WNoZ w trakcie otwarcia konferencji.

Konferencja odbyła się w dniach 10 i 11 czerwca w Centrum Dydaktycznym WUM. Gości wydarzenia powitała Joanna Kulpińska, koordynatorka Poradni dla Rodziców Latarnia Morska działającej przy Fundacji. Wśród zgromadzonych byli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz innych instytucji wspierających Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. 

Reprezentujący rektora WUM, Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Zakład Zdrowia Publicznego prof. Mariusz Gujski pogratulował organizatorom i podziękował za możliwość współtworzenia tego wydarzenia.

– To dla nas wielka przyjemność, a także istotna powinność względem naszych studentów i całego społeczeństwa – mówił dziekan prof. Gujski i podkreślał – Musimy dołożyć wszelkich starań, aby zagwarantować dzieciom ich prawa i przywileje.

– Tworzenie środowiska sprzyjającego szeroko rozumianemu zdrowiu dzieci i profilaktyka przemocy wobec nich to fundament dla ich rozwoju – dodała dr hab. Magdalena Woynarowska z Zakładu Zdrowia Publicznego. 

A jak podkreślała dr Woynarowska wiedza na temat profilaktyki krzywdzenia dzieci jest nie tylko ważna społecznie, ale także przyniesie korzyść naszym studentom, którzy dzięki niej w przyszłości staną się ogniwem skutecznych działań w tym zakresie.

Głos zabrała również Pani Marta Skierkowska, która podkreśliła m.in. znaczenie metody mentalizacji w profilaktyce krzywdzenia małych dzieci. 

Mentalizacja ułatwia zrozumienie dziecka

W trakcie konferencji rozmawiano przede wszystkim o roli mentalizacji jako narzędzia służącego rozumieniu dziecka, które może wspierać pracowników systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej w zapobieganiu przemocy. 

– Unikalną cechą mentalizacji rodzicielskiej jest wpływ, jaki dziecko wywiera na rodzica, a rodzic na dziecko. Emocjonalne i mentalne wyzwania dziecka wpływają na rodzica i odwrotnie - zdenerwowanie, stres, zniecierpliwienie ojca lub matki znajdują odzwierciedlenie w zachowaniu dziecka. Zrozumienie, że między dzieckiem a rodzicem istnieje relacja i że obie te osoby wzajemnie na siebie oddziałują, ma dla mentalizowania rodzicielskiego kluczowe znaczenie – tłumaczyła dr Dana Shai z School of Behavioral Sciences, The Academic College of Tel Aviv Yaffo – Warto zauważyć, że ta wzajemna relacja między opiekunem a umysłem dziecka jest widoczna nie tylko w słowach, lecz także w zachowaniach niewerbalnych, na co zwraca uwagę Parental Embodied Mentalizing. 

– Mentalizacja - jak podkreślają specjaliści biegli w jej praktykowaniu - to nic innego jak podejmowanie prób poznania prawdziwego człowieka, jego potrzeb, uczuć, emocji, a nie potwierdzenia naszego wyobrażenia o nim – powiedziała Joanna Kulpińska, koordynatorka Poradni dla Rodziców Latarnia Morska. – W codziennej pracy specjaliści Poradni dla Rodziców Latarnia Morska bazują na mentalizacji jako narzędziu budującym relację między pacjentem a terapeutą, a potem między rodzicem i dzieckiem. To działające narzędzie, które buduje uważność w relacji.

Program wydarzenia

Pierwszego dnia uczestnicy konferencji mogli wysłuchać następujących prelekcji:

  • "Jak mentalizacja może wspierać profesjonalistów pracujących z rodzinami w obszarze profilaktyki krzywdzenia małych dzieci?" - dr Rory Bolton - Anna Freud Centre w Londynie
  • "Mentalizowanie niewerbalnych relacji rodzic – dziecko jako narzędzie w przeciwdziałaniu przemocy wobec małych dzieci" - dr Dana Shai - Academic College Tel Aviv-Yaffo
  • "Nie uda się bez mentalizacji...o doświadczeniach projektu NeuanFANg w pracy z rodzinami małych dzieci" - Karolina Nowak oraz Rudi Zutz - FAN Familienanlauf e.V., Niemcy
  • "Terapia dalekiego zasięgu - rola terapii par w tworzeniu wspierającego środowiska dzieci" - Piotr Kasprzak - Klinika Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży, Szpital Uniwersytecki UJ. 

Drugiego dnia wydarzenia odbyły się warsztaty: 

  • "Emocje i regulacja emocji u niemowląt i ich rodziców jako podstawowy element profilaktyki krzywdzenia małych dzieci" - dr n. med. Lidia Popek, Katarzyna Kwaśny-Czehak, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie, Oddział Psychiatryczny dla Dzieci
  • "Zrozumieć to chronić: mentalizacja kluczem do zrozumienia świata dziecka" - Aleksandra Wierzejska, Maria Wolak-Chmiel, Ośrodek Psychoterapii DOBRA WIĘŹ
  • "Widzieć dziecko - grupowa praca z rodzicami małych dzieci w oparciu o mentalizację w doświadczeniach specjalistów przeciwdziałających krzywdzeniu małych dzieci" - Anna Kossakowska, Magda Winiarska-Smoczyńska, Justyna Wichot-Dreghiciu, Maciej Chodorek, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Autor zdjęć: Magdalena Karp