Nadzór nad chorobami zakaźnymi w dobie postpandemicznej. Wykład na WUM

27 listopada 2023 r. na WUM odbył się wykład inauguracyjny ze zdrowia publicznego pt. Nadzór nad chorobami zakaźnymi w dobie postpandemicznej. Wygłosiła go dr n. med. i n. o zdr. Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Słuchaczami byli studenci kierunku lekarskiego, a także pracownicy szpitali klinicznych.

W trakcie wystąpienia dr Kucharska poruszyła różne aspekty nadzoru nad chorobami zakaźnymi w obliczu nowych regulacji prawnych, jak również z wykorzystaniem narzędzi stworzonych na potrzeby kontroli zakażeń SARS-CoV-2.

Wykład ekspertki

Prelegentka mówiła o praktycznych rozwiązaniach wdrażanych systemów - takich, które pozwalają podnieść jakość nadzoru epidemiologicznego przy jednoczesnym odciążeniu lekarzy praktyków i zminimalizowaniu  konieczności przesyłania dokumentacji papierowej. Cel ten zostanie osiągnięty m.in. dzięki współpracy systemu stworzonego na potrzeby Państwowej Inspekcji Sanitarnej  (SEPIS ) z systemem gabinet.gov.pl oraz wdrożeniem aplikacji współpracujących z systemami rejestracji chorych w szpitalach.

W efekcie będzie można szybko i efektywnie gromadzić informacje o występowaniu podejrzeń i/lub zakażeń w populacji , a służy  natychmiast reagować reakcji ze strony służb sanitarno – epidemiologiczne będą mogły natychmiast reagować. To zapewni poprawę bezpieczeństwa pacjentów poradni, szpitali, a w szerszej perspektywie nas wszystkich.

Głosy w dyskusji

W dyskusji po wykładzie głos zabrał prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, który podkreślił konieczność skutecznego monitorowania zakażeń dla bezpieczeństwa terapii pacjentów w podmiotach leczniczych. Dr n. med. Anna Jagielska, epidemiolog CSK WUM wskazała na potrzeby związane z monitorowaniem zakażeń szpitalnych oraz patogenów alarmowych. Prof. Aneta Nitsch-Osuch podkreśliła znaczenie zgłaszania chorób zakaźnych jako elementu zapewniania bezpieczeństwa pacjentom, ich rodzinom, jak i całemu społeczeństwu.

Wykład odbył się na zaproszenie prof. Anety Nitsch-Osuch, kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, która podkreśliła cykliczny charakter odbywających się od 2016 roku corocznych spotkań studentów z ekspertami zajmującymi się epidemiologią i zdrowiem publicznym w naszym kraju. W ubiegłym roku prelegentem był Łukasz Jankowski, prezes NRL - mówił o systemie „no-fault”.

Relacja z wykładu Łukasza Jankowskiego