Nagroda za technologię pozwalającą na dokładniejsze obrazowanie struktur tkankowych

INTARG to coroczne międzynarodowe targi wynalazków i innowacji. W tegorocznej edycji, która odbyła się 24-26 maja br. w Katowicach, Warszawski Uniwersytet Medyczny został nagrodzony złotym medalem za projekt "Roztwór optycznie oczyszczający i rozszerzający tkanki, jego zastosowanie oraz sposób oczyszczania i rozszerzania tkanek". Jego autorami są: dr Paweł Matryba, prof. Jakub Gołąb oraz Jacek Tomczuk z Zakładu Immunologii WUM.

Nasi naukowcy opracowali roztwór chemiczny ISEE (Improved Segmentation with Benign Expansion), który po nakropleniu na dowolną tkankę zwierzęcą doprowadza do tzw. optycznego jej oczyszczenia tkanki oraz do umiarkowanego i powtarzalnego rozszerzenia objętości tkanek o około 60-70%. Dzięki temu tkanka staje się przezroczysta, w całości przewodzi światło lasera mikroskop, co pozwala na badanie jej grubych skrawków.
 
Istotną zaletą roztworu ISEE jest prostota użycia - nakroplenie i odczekanie około 15 minut oraz nietoksyczność - został opracowany na bazie czterech łatwo dostępnych odczynników chemicznych. Roztwór może znaleźć zastosowanie w każdej pracowni obrazowania struktur tkankowych. Co bardzo istotne, dotychczas zweryfikowano, iż rozszerzenie tkanki z ISEE nie powoduje jej deformacji. Po jego zastosowaniu komórki tkanki są nie tylko świetnie widoczne i łatwe do zliczenia, ale również posiadają swój natywny kształt i położenie względem innych elementów tkanki.

Projekt oceniało międzynarodowe jury, biorąc pod uwagę poziom nowatorstwa, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, poziom zaawansowania – gotowości technicznej TRL, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, efekty ekonomiczne i społeczne.

Certyfikat INTARG 2023

W czasie targów wynalazki naszych naukowców prezentował zespół Centrum Transferu Technologii WUM.