Nasi naukowcy opracowali roztwór chemiczny ISEE (Improved Segmentation with Benign Expansion), który po nakropleniu na dowolną tkankę zwierzęcą doprowadza do tzw. optycznego jej oczyszczenia tkanki oraz do umiarkowanego i powtarzalnego rozszerzenia objętości tkanek o około 60-70%. Dzięki temu tkanka staje się przezroczysta, w całości przewodzi światło lasera mikroskop, co pozwala na badanie jej grubych skrawków.
Istotną zaletą roztworu ISEE jest prostota użycia - nakroplenie i odczekanie około 15 minut oraz nietoksyczność - został opracowany na bazie czterech łatwo dostępnych odczynników chemicznych. Roztwór może znaleźć zastosowanie w każdej pracowni obrazowania struktur tkankowych. Co bardzo istotne, dotychczas zweryfikowano, iż rozszerzenie tkanki z ISEE nie powoduje jej deformacji. Po jego zastosowaniu komórki tkanki są nie tylko świetnie widoczne i łatwe do zliczenia, ale również posiadają swój natywny kształt i położenie względem innych elementów tkanki.
Projekt oceniało międzynarodowe jury, biorąc pod uwagę poziom nowatorstwa, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, poziom zaawansowania – gotowości technicznej TRL, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, efekty ekonomiczne i społeczne.
W czasie targów wynalazki naszych naukowców prezentował zespół Centrum Transferu Technologii WUM.