Nagrody Ministra Zdrowia za rok 2023

Otrzymało je pięciu naszych naukowców. Dyplomy wręczał Piotr Bromber, podsekretarz stanu, a uroczystość odbyła się na WUM.

Nagrody indywidualne

Odebrały je:

  • prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii i przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM za całokształt dorobku. Główne zainteresowania naukowe i kliniczne prof. Szajewskiej to: żywienie dzieci i leczenie żywieniowe; wpływ żywienia we wczesnym okresie życia na ryzyko chorób w wieku późniejszym; choroby dietozależne; alergia na pokarmy i choroby glutenozależne; modyfkacje mikrobioty przewodu pokarmowego poprzez stosowanie biotyków (pro-, pre-, syn- i postbiotyków).
     
  • dr hab. Maria Pokorska-Śpiewak, adiunkt badawczo-dydaktyczny w Klinice Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM za nowatorskie badania naukowe w zakresie nowych metod leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C u dzieci, w ramach stworzonego i kierowanego przez nią programu terapeutycznego POLAC Project.

 

Nagroda dydaktyczna zespołowa

Trafiła do zespołu w składzie: prof. Marcin Grabowski, dr hab. Agnieszka Kołodzińska, dr hab. Renata Główczyńska. Wszyscy z I Katedry i Kliniki Kardiologii. Nagroda została przyznana za redakcję naukową książki pt. „Elektrokardiologia” wydanej przez Wydawnictwo PZWL w 2022 r. Książka porusza różne aspekty elektroterapii – od wskazań do implantacji urządzeń wszczepialnych serca z omówieniem skuteczności różnych metod elektroterapii, poprzez analizę jej powikłań po zagadnienia dotyczące kontroli stymulatorów i monitorowania odległego pacjentów z wszczepionymi urządzeniami.