Najnowsza technologia dla najmniejszych pacjentów

Specjaliści z Kliniki Kardiochirurgii i Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM po raz pierwszy w Polsce przeprowadzili zabieg wszczepienia dziecku najnowocześniejszej generacji stymulatora dwujamowego Amvia Sky. Urządzenie umożliwia skuteczniejszą diagnostykę, a co za tym idzie - leczenie, a także duży komfort życia. Mały pacjent czuje się dobrze i został już wypisany do domu.

Urządzenie wszczepiono 5-letniemu chłopcu z wrodzoną wadą serca, który wcześniej przeszedł liczne operacje kardiochirurgiczne i ma biologiczną zastawką aortalną oraz sztuczną mechaniczną zastawką mitralną.  

Procedurę wszczepienia stymulatora 12 września br. przeprowadził dr Michał Buczyński z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci kierowanej przez prof. Mariusza Kuśmierczyka oraz dr Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej kierowanej przez prof. Bożenę Werner. Zabieg przebiegł bez komplikacji. Mały pacjent został wypisany w stanie dobrym do domu. Dzisiaj chłopiec przyjechał na kontrolę pooperacyjną i kontrolę wszczepionego układu stymulującego. Czuje się dobrze i jest w pełni sił. Z niewielkimi ograniczeniami, ale może cieszyć się dzieciństwem. - W przyszłości pacjent będzie wymagał kolejnych operacji kardiochirurgicznych i wymiany układu stymulującego, ale dzięki zastosowanym zastawkom i stymulatorowi z dłuższą żywotnością baterii mamy nadzieję odwlec to jak najbardziej w czasie - mówi dr Piotr Wieniawski.  

Sprzęt najnowszej generacji

Amvia Sky firmy Biotronik to najnowsza, zaawansowana technologicznie rodzina stymulatorów. Stymulator wyposażony jest w rozbudowany i udoskonalony sensor CLS (Closed-Loop-Stimulation), który naśladuje autonomiczny układ nerwowy adaptując częstość stymulacji do aktywności fizycznej, stresu emocjonalnego i przyjmowanych leków. Posiada - jako jedyny stymulator na świecie - funkcję aATP dającą możliwość leczenia również szybkich arytmii nadkomorowych serca. Stymulator pozwala na całodzienne automatyczne zdalne monitorowanie pracy tego narządu. Jako jedyne dostępne urządzenie ma opcję żądania pełnej kontroli stymulatora wyzwalaną zdalnie przez lekarza - raport jest dostępny w ciągu kilku minut od uruchomienia funkcji. Co więcej, posiada algorytm monitorowania zakłóceń pojawiających się na elektrodzie komorowej. Analiza przesłanych zapisów pomaga wykryć na wczesnym etapie uszkodzenia elektrody lub pojawienie się zakłóceń elektromagnetycznych niekorzystnie wpływających na terapię. Dzięki temu lekarze mogą na bardzo wczesnym etapie zareagować i wdrożyć dalsze optymalne postępowanie. 
 

W operacji uczestniczyli:

Zespół kardiochirurgów:

  • prof. Mariusz Kuśmierczyk - wszczepienie sztucznej zastawki mitralnej
  • dr n. med. Michał Buczyński - wszczepienie układu stymulującego Amvia Sky 
  • dr Karolina Szymczak, dr Mateusz Safian, dr Paulina Kopacz
  • dr n. med. Piotr Wieniawski - kwalifikacja do wszczepienia, śródzabiegowe pomiary parametrów, programowanie i kontrolowanie układu stymulującego, okołooperacyjna opieka kardiologiczna. 
  • dr n. med. Jacek Kuźma - echokardiografia śródoperacyjna

Anestezjolog: dr Dariusz Skaba
Pielęgniarski zespół anestezjologiczny: Paulina Wójcik, Aleksandr Korzeniowski
Zespół perfuzionstów: Maria Wysocka, Anna Miasopust
Zespół instrumentariuszek: Marlena Banasiewicz, Jolanta Świderska, Marta Roguska
Eksperci Biotronik: dr inż. Mikołaj Łuczak oraz Ewelina Boczar