Naukowcy z WUM z dofinansowaniem od Narodowego Centrum Nauki

139 badaczek i badaczy z całej Polski otrzyma od Narodowego Centrum Nauki finansowanie w wysokości ponad 5,4 mln zł na realizację działań naukowych w ramach konkursu MINIATURA 7. Wśród laureatów jest dwoje badaczy z naszej uczelni: dr inż. Ilona Szabłowska-Gadomska z Laboratorium Badawczego - Banku Komórek WUM oraz dr Łukasz Dembiński z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci UCK WUM.

Konkurs MINIATURA wspiera działania naukowe służące przygotowaniu założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. W konkursie można uzyskać od 5000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy, takiego jak badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe oraz wyjazdy badawcze i konsultacyjne.

Projekt na rzecz poprawy jakości pediatrycznych badań endoskopowych

Projekt dra Łukasza Dembińskiego służy ewaluacji wiarygodności i przydatności The Toronto Upper Gastrointestinal Cleaning Score (TUGCS) - skali oceniającej jakość wizualizacji błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego w gastroskopii u dzieci. Wyniki projektu umożliwią prowadzenie badań porównawczych oraz rozpoczęcie międzynarodowego programu poprawy jakości pediatrycznych badań endoskopowych.

Gastroskopia jest standardową metodą oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jej jakość i wiarygodność zależą od odpowiedniej wizualizacja błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy, która może być utrudniona przez zalegający śluz, pienistą wydzielinę, resztki pokarmu lub krew. Stowarzyszenia naukowe uznają stopień wizualizację błony śluzowej za jeden z parametrów świadczących o jakości endoskopii. Jednocześnie, mimo że w badaniach klinicznych podejmowano próby poprawy oczyszczenia błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego przez podanie różnych środków farmakologicznych, to dotychczas brakowało wystandaryzowanej metody oceny wizualizacji błony śluzowej. 

W 2023 r. międzynarodowy zespół badaczy opublikował zwalidowaną skalę oceny jakości wizualizacji błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego u dorosłych - The Toronto Upper Gastrointestinal Cleaning Score (TUGCS). Okazała się ona wiarygodną i powtarzalną metodą oceny przygotowania do gastroskopii. Z dużym prawdopodobieństwem znajdzie ona zastosowanie zarówno w badaniach klinicznych dotyczących strategii oczyszczania żołądka i oceny jakości gastroskopii, ale również w praktyce klinicznej. Dotychczas jednak TUGCS nie została użyta ani zwalidowana w populacji pediatrycznej.

Badanie profilu immunomodulacyjnego komórek ADSC

Dr inż. Ilona Szabłowska-Gadomska zbada wpływ procesu różnicowania osteogennego na zmiany profilu białkowego komórek ADSC (Mezenchymalne Komórki Macierzyste/zrębu izolowane z tkanki tłuszczowej) oraz ich sekretomu. Wyniki dofinansowanego projektu pt. „Wpływ procesu różnicowania osteogennego oraz warunków środowiska na profil immunomodulacyjny komórek ADSC” mogą w przyszłości przyczynić się do lepszego zrozumienia roli tych komórek w organizmie w stanach fizjologicznych i patologicznych, a także bardziej bezpiecznego i skutecznego stosowania w klinice.

Komórki ADSC są zlokalizowane w tkance tłuszczowej. Mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwoju, utrzymaniu homeostazy tkankowej, naprawie i regeneracji. Z uwagi na ich bogactwo występowania i stosunkowo łatwą dostępność, możliwość namnażania w warunkach in vitro oraz przede wszystkim ich potencjał immunomodulujący są cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej.  Wydzielane przez ADSC substancje wykazują wpływ na funkcje komórek układu odpornościowego, wywierają silne działanie immunosupresyjne, stanowiąc swoisty „mediator immunomodulacji”. 

 
Pełna lista dofinansowanych projektów dostępna pod linkiem