4 kwietnia 2019 r. w hotelu NOVOTEL przy ul. Marszałkowskiej 94/98 w Warszawie o godz. 11.30 w sali Róża, odbędzie się konferencja podsumowująca wyniki 5-letnich prac zespołu międzynarodowego projektu naukowo-badawczego EPISTOP, którego liderem jest Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" (IPCZD). Projekt jest koordynowany przez prof. Sergiusza Jóźwiaka z IPCZD, a jednocześnie Kierownika Kliniki Neurologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Program jest realizacją polskiej koncepcji naukowej, zmierzającej do wyjaśnienia mechanizmów powstawania padaczki oraz do znalezienia sposobów jej zapobiegania u dzieci. To pierwszy na świecie program, w którym badana jest padaczka od etapu powstawania pierwszych zmian w mózgu, zanim jeszcze widoczne są napady drgawek.
Celem badań było nie tylko wyjaśnienie, dlaczego do napadów padaczkowych dochodzi i w jaki sposób uszkadzają one mózg dzieci, ale także sprawdzenie, w jaki sposób leczenie zmienia te procesy oraz szukanie nowych sposobów na skuteczniejsze zapobieganie i leczenie padaczki.
W programie EPISTOP wykorzystano szeroki wachlarz badań, od najbardziej podstawowych ocen klinicznych, przez analizy sygnałów elektrycznych pochodzących z mózgu (EEG), obrazów uzyskanych w rezonansie magnetycznym, do zaawansowanych metod molekularnych badań genów, ich RNA i białek.
W projekcie współpracowało ze sobą 16 zespołów ekspertów z uczelni wyższych i szpitali z Europy, Australii i USA.
Więcej informacji na stronie: www.epistop.eu
Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Rejestracji można dokonać bezpośrednio przed wydarzeniem przy stoliku recepcyjnym bądź pod mailem: konferencjaEPISTOP@primum.pl