W uroczystości składania podpisów pod Deklaracją wziął udział Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin. Z ramienia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokument sygnowała Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii – prof. Jadwiga Turło.
Deklaracja, którą złożyła nasza Uczelnia, stanowi wyraz dobrowolnego zaangażowania się szkół wyższych i uniwersytetów w promowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych. Celem deklaracji jest budowanie świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego, trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Dokument zawiera 12 zasad, które Uczelnia zobowiązuje się stosować we wszystkich obszarach swojej działalności i upowszechniać wśród interesariuszy. Wśród pryncypiów autorzy deklaracji wymieniają pielęgnowanie wartości akademickich zapisanych w Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego i kształtowanie społecznych i obywatelskich postaw przyszłych elit sprzyjających budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości oraz komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy. Mowa jest także o poszerzaniu programów nauczania o zagadnienia z zakresu etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych oraz podejmowaniu badań naukowych i prac wdrożeniowych mogących przyczynić się do rozwiązywania istotnych problemów społecznych. Deklaracja została zainicjowana przez środowiska akademickie współpracujące z ówczesnym Ministerstwem Rozwoju (rok 2017) w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Ministra. Grono sygnatariuszy liczy obecnie już 60 uczelni, które zasady deklaracji realizują, bądź też będą realizować w oparciu o własne środki i zasoby, a także w ramach międzyuczelnianej współpracy.
Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM
Fot. Biuro Informacji i Promocji WUM