Konferencja „Współczesne kierunki w opiece nad kobietą rodzącą - doświadczenia międzynarodowe”

5 lutego br. w Centrum Dydaktycznym WUM odbyła międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona kierunkom rozwoju opieki nad kobietą rodzącą. Wydarzenie zorganizowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu WUM, Oddział Uniwersytecki Polskiego Towarzystwa Położnych oraz Zakład Położnictwa i Zakład Zdrowia Prokreacyjnego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zainaugurowało obchody Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej na naszej Uczelni.

W imieniu organizatorów, uczestników konferencji przywitała dr Beata Sztyber z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej pełniąca funkcję Przewodniczącej Oddziału Uniwersyteckiego Polskiego Towarzystwa Położnych.

Oficjalnego otwarcia spotkania dokonała Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - dr hab. Joanna Gotlib,  która witając przybyłych w murach Uczelni, podkreśliła, iż konferencja odbywa się w szczególnym dniu -  bowiem 5 lutego Ministerstwo Zdrowia oficjalnie rozpoczyna kampanię z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej. Dodała także, że WNoZ poprzez różne akcje skierowane do kandydatów, studentów i nauczycieli aktywnie włączy się w obchody.  Podkreśliła także wyjątkowość spotkania, które jest dowodem na owocną współpracę  Uczelni z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Centrum Medycznym „Żelazna”. Jak zaznaczyła Dziekan, współdziałanie tych podmiotów jest niezwykle skuteczne i efektywne. Wyraziła także radość, że wespół ze wspomnianymi  ośrodkami rozpoczniemy nowy etap położnictwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Do uczestników spotkania zwrócili się także prof. Ryszard Gellert – Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, dr Wojciech Puzyna – Prezes Zarządu Centrum Medycznego „Żelazna” oraz prof. Piotr Węgrzyn – Prodziekan ds. Położnictwa WNoZ

Na program konferencji złożyły się dwie sesje. Podczas pierwszej z nich zatytułowanej „Współczesne problemy opieki nad rodzącą w kontekście przygotowania położnych do pracy” swoją wiedzą i doświadczeniami podzieliły się specjalistki z Uniwersytetu w Genui. Prof. Sandra Morano opowiedziała o edukacji okołoporodowej w kontekście zhumanizowanej opieki nad kobietą, dr Matilde Canepa przedstawiła uwarunkowania kształcenia podyplomowego włoskich położnych zaś dr Claudia Massarotti zaprezentowała projekt „Side Curriculum dla rezydentów oraz położnych”. Pozostałe wystąpienia poświęcono: uwarunkowaniom kształcenia podyplomowego w Polsce (dr Beata Guzak, mgr Beata Szlendak; Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych) oraz profesjonalizmowi w pracy  pielęgniarek i położnych na przykładzie znieczulenia porodu w przypadku urazu narządu rodnego.
Tematem drugiej Sesji było kształcenie przed i podyplomowe położnych oraz współpraca zespołu w opiece okołoporodowej. W trakcie czterech prezentacji poruszono kwestie związane z procesem kształcenia położnych w Polsce, (dr Grażyna Bączek, dr Agnieszka Nowacka; Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej), współpracą interpersonalną w kształceniu położnych oraz współpracą interpersonalną w opiece okołoporodowej (mgr Magdalena Witkiewicz Zakład Położnictwa CMKP i dr Anna Kajdy Zakład Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Omówiono również temat przygotowania położnych do opieki nad porodem fizjologicznym (mgr Monika Adamiec Klinika Położnictwa i Perinatologii WUM. Zwieńczeniem każdej sesji była dyskusja z udziałem prelegentów.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji