NCN dofinansuje projekt naszego naukowca

Narodowe Centrum Nauki opublikowało wyniki konkursów MAESTRO 11, SONATA BIS 9 oraz UWERTURA 4. Wśród laureatów znalazł się dr hab. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, który otrzymał dofinansowanie w konkursie SONATA BIS w wysokości 2 009 023,00 zł na realizację projektu „Poprawa jakości wątrób pobranych do przeszczepienia od zmarłych dawców poprzez zastosowanie mechanicznej perfuzji w hipotermii”.

Opis projektu: Transplantacja wątroby jest uznaną metodą leczenia chorych z niewydolnością tego narządu oraz różnymi nowotworami umiejscowionymi w wątrobie. Niestety, liczba chorych potrzebujących transplantacji wątroby znacznie przekracza liczbę dostępnych dawców. W celu zmniejszenia tej dysproporcji, powszechnie zaczęto wykorzystywać narządy obarczone ryzykiem gorszej funkcji po transplantacji. Na przestrzeni ostatnich lat zaproponowano wykorzystanie mechanicznej perfuzji narządu w hipotermii, jako metody zmniejszającej jego uszkodzenie w okresie niedokrwienia i reperfuzji, głównie poprzez ochronne działanie na mitochondria i śródbłonek naczyniowy. Jest ona oparta na okresie ciągłego przepływu płynu bogatego w tlen przez pobraną wątrobę przed jej przeszczepieniem. W badaniach na zwierzętach wykazano, że mechaniczna perfuzja wątroby w hipotermii zmniejsza stopień uszkodzenia narządu i poprawia jego funkcje w okresie pooperacyjnym. Badania nad jej efektami u ludzi dotyczyły głównie przeszczepień od dawców po zatrzymaniu krążenia i były skoncentrowane na wynikach klinicznych. Zdecydowana większość przeszczepień wątroby jest jednak wykonywana od dawców ze stwierdzoną śmiercią mózgu, a dane dotyczące zastosowania mechanicznej perfuzji wątroby w hipotermii w tej populacji biorców pozostają niezwykle ograniczone. Celem tej propozycji badania jest ocena wpływu zastosowania mechanicznej perfuzji wątroby w hipotermii na ograniczenie uszkodzenia narządów pobranych od dawców ze stwierdzoną śmiercią mózgu i związaną z tym poprawę funkcjonowania narządów po transplantacji.

Więcej o projekcie: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2019-06-17/…

SONATA BIS jest skierowana do osób posiadających przynajmniej stopień naukowy doktora uzyskany w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Celem konkursu jest powołanie nowego zespołu badawczego, w którym poza kierownikiem projektu nie może być osób posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy.

Badacz występujący z wnioskiem w konkursie SONATA BIS 9 musiał wykazać od 1 do 10 prac naukowych opublikowanych w ciągu ostatnich 10 lat, spośród których załączy do wniosku od 1 do 3 najważniejszych. Projekty, które będą realizowane w ramach SONATY BIS, mogą trwać 36, 48 albo 60 miesięcy. Finansowanie o łącznej wartości ponad 166 mln zł otrzyma 74 z 404 zgłoszonych projektów.

Fot. Archiwum własne Michała Grąta