Wykład poświęcony Profesorowi Jerzemu Modrakowskiemu

2 marca 2020 r. w auli im. Janusza Piekarczyka , w Centrum Dydaktycznym WUM odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Koryfeusze warszawskiej medycyny akademickiej i ich szkoły naukowe”. Uczestnicy wysłuchali wykładu prof. dr hab. Dagmary Mirowskiej-Guzel – Kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM pt. „Prof. Jerzy Modrakowski – europejski uczony, obieżyświat i wizjoner. Ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Warszawskiego”.

Prof. Dagmara Mirowska-Guzel przedstawiła sylwetkę prof. Jerzego Modrakowskiego, drogę jego kariery naukowej, a także bogatą działalność dydaktyczną i organizacyjną.

Wykład przybliżył słuchaczom znaczenie tego wybitnego człowieka dla dziejów warszawskiej medycyny akademickiej oraz dziedzictwa polskiego szkolnictwa wyższego. Profesor Jerzy Modrakowski zapisał się na kartach międzywojennej historii akademickiej jako twórca i kierownik Zakładu Medycyny Eksperymentalnej Wydziału Lekarskiego (WL) Uniwersytetu Warszawskiego (UW), następnie  dziekan WL UW, rektor Akademii Stomatologicznej oraz ostatecznie rektor UW.

Gośćmi specjalnymi spotkania były: dr n. praw. Jadwiga Modrakowska-Skiba – córka prof. Jerzego Modrakowskiego oraz wnuczka – dr Anna Modrakowska-Kasprzak.

Kamilla Walczak
Biuro Prasowe WUM