Współpraca WUM i Polfy Tarchomin

5 marca Rektor prof. Mirosław Wielgoś oraz Jarosław Król – Prezes Zarządu Spółki Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne “Polfa” Spółka Akcyjna i Małgorzata Stockrocka - Dyrektor Pionu Badań i Rozwoju, Rozwoju Biznesu i Kontroli Jakości podpisali list intencyjny dotyczący rozwijania i wspierania działań edukacyjnych, a także budowania wspólnej platformy technologiczno- naukowej, która umożliwi powstawanie nowych terapii.

Podczas spotkania Rektor prof. Mirosław Wielgoś podkreślił aspekt edukacyjny współpracy. W dokumencie zapisano, że WUM i Polfa Tarchomin będą współdziałały w kształtowaniu przyszłych standardów edukacyjnych na rzecz rozwoju studentów, m.in. pod kątem pracy w ośrodkach badawczo-rozwojowych firm farmaceutycznych, ułatwiających wejście absolwentów na zmieniający się rynek pracy.

Ustalono, że studenci kierunku farmacja, którzy ukończyli czwarty rok studiów, będą mogli już od najbliższych wakacji odbywać praktyki w Polfie Tarchomin. Przewidziane są miesięczne praktyki dla 30 osób, które kierowane poprzez Uczelnię, będą miały szansę odbyć płatne praktyki w jednej z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie i producenta leków w czterech podstawowych klasach terapeutycznych takich jak: antybiotyki i leki przeciwgruźlicze, insuliny ludzkie, leki psychotropowe oraz leki dermatologiczne. Zadeklarowano również możliwość odbycia miesięcznych praktyk przez trzech studentów kierunku lekarskiego w Dziale Informacji Medycznych, którego Dyrektor dr Mariusz Borkowski uczestniczył w podpisaniu listu oraz trzech studentów kierunku lekarskiego w Dziale Badań Klinicznych.

W ramach współpracy planowane są również wykłady i szkolenia dla studentów. Jak podkreśliła Dyrektor Małgorzata Stokrocka Polfa Tarchomin niezwykle ceni sobie zatrudnianie farmaceutów, łączących wiedzę chemiczną i medyczną.

Profesor Mirosław Wielgoś zaznaczył, że równie ważny jest aspekt naukowy deklarowanego współdziałania, tak aby powstały wspólne projekty WUM i przemysłu farmaceutycznego. Podczas rozmów zapowiedziano powstanie Advisory Board, którego obszarem działania będą nowe formy podania leków i terapii łączonych.

Marta Wojtach
Rzecznik prasowy WUM