VI edycja praktycznego kursu kardiochirurgii dla studentów WUM i pracowników Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN

18 lutego br. odbyła się 6 edycja, przeznaczonego dla studentów, praktycznego kursu kardiochirurgii z zastosowaniem symulatorów procedur kardiochirurgicznych. Warsztaty, organizowane od 2018 roku przez Klinikę Kardiochirurgii I Katedry i Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM, cieszą się ogromną popularnością wśród studentów Wydziału Lekarskiego i English Division.

Na mocy podpisanego z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym porozumienia o współpracy, już po raz drugi, gospodarzem warsztatów był Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk, kierowany przez prof. dr hab. Andrzeja Hermana. 

Podczas kursów organizowanych wspólnie z IFiŻZ PAN, uczestnicy, korzystając z preparatów serc świni domowej, poznają najpierw szczegółową anatomię serca w kontekście omawianych procedur kardiochirurgicznych, a następnie ćwiczą procedurę chirurgiczną na symulatorach zalecanych przez Europejskie Stowarzyszenie Chirurgii Serca i Klatki Piersiowej (Devotini Aortic Valve Simulator, Verberkmoes Mitral Sim). 

Kursy kardiochirurgiczne, realizowane przez zespół Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM kierowanej przez dr hab. Piotra Hendzla są unikalnym, praktycznym wprowadzeniem młodych lekarzy w problematykę technik chirurgicznych stosowanych podczas operacyjnego leczenia wad zastawkowych serca i choroby wieńcowej. Spotkania w IFiŻZ są również okazją do wysłuchania wykładów pracowników Instytutu oraz WUM na temat badań naukowych realizowanych wspólnie przez lekarzy medycyny i weterynarii. Swoim bogatym doświadczeniem dotychczas podzielili się: prof. Urszula Pasławska i prof. Marcin Grabowski.

Organizatorem cyklu szkoleń i głównym prowadzącym jest adiunkt Kliniki Kardiochirurgii WUM - dr n. med. Radosław Wilimski wraz z pracownikami Kliniki: lek. Mateuszem Wondołkowskim i lek. Adamem Arendarczykiem. Za organizację kursu w IFiŻZ PAN oraz pozyskanie preparatów serc świń odpowiedzialny był dr hab. Paweł Kowalczyk. Symulatory kardiochirurgiczne oraz materiały szewne otrzymano z firmy Johnson&Johnson/Ethicon. 

 

Fot. Radosław Wilimski