WUM członkiem międzynarodowej organizacji Fight The Fakes (FTF)

6 kwietnia br. Warszawski Uniwersytet Medyczny został oficjalnie przyjęty do globalnej organizacji Fight The Fakes, której działalność skupia się na podniesieniu świadomości na temat zagrożeń związanych z fałszowaniem leków. Nasza uczelnia jest jedynym uniwersytetem z Europy Środkowo-Wschodniej w elitarnym gronie instytucji i szkół wyższych  zrzeszonych w tej organizacji.

Założona w 2013 r. FTF  liczy obecnie 40 organizacji partnerskich reprezentujących służbę zdrowia, pacjentów, hurtowników i szeroko rozumiany przemysł. W ramach kampanii prowadzonej przez FTF, zabierają głos najbardziej dotknięci nielegalnymi praktykami, swoimi doświadczeniami dzielą się także osoby pracujące nad powstrzymaniem zagrożenia wynikającego ze wspomnianego procederu. Podejmowane działania mają na celu zbudowanie globalnego ruchu - organizacji i osób, które będą przedstawiały i nagłaśniały negatywne konsekwencje tej formy przestępczości farmaceutycznej na funkcjonowanie  społeczeństwa oraz prowadziły działania mające zmniejszyć negatywne skutki fałszowania leków.

Na  Warszawskim Uniwersytecie Medycznym problematyką przestępczości farmaceutycznej zajmuje się Wydział Farmaceutyczny. Decyzją Rady Wydziału, w 2016 r. utworzono specjalistyczną grupę – Zespół ds. Sfałszowanych Leków, a w 2019 r. Zakład Farmacji Kryminalistycznej. Zadaniem Zakładu, kierowanego przez prof. Zbigniewa Fijałka, jest edukacja oraz współpraca merytoryczna z organami ścigania, w tym wykonywanie badań sfałszowanych i nielegalnych produktów na zlecenie policji, prokuratury oraz określenie zagrożeń dla zdrowia.
Wydział Farmaceutyczny, współpracuje ze Szkołą Policji w Pile, Biurem Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji oraz organizacją, która równocześnie z WUM została przyjęta do FTF - Stowarzyszeniem „Stop Nielegalnym Farmaceutykom”, zrzeszającym w znakomitej większości pracowników naukowo-dydaktycznych wydziału.
Przystąpienie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do Fight The Fakes w czasie pandemii i pojawiających się doniesień o fałszywych terapiach związanych z COVID-19, szczepionkach, a nawet lekarstwach - wydaje się mieć szczególne znaczenie. 
Zdaniem organizacji, obecnie każdy głos przeciwko fałszywym medykamentom liczy się bardziej niż kiedykolwiek. Akces ten stanowi także oczywiste potwierdzenie dokonań i działalności uczelni.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji

 

Grafika: icn.ch