Zespół w składzie: prof. Rafał Krenke i dr hab. Piotr Korczyński we współpracy z inż. Krzysztofem Fiedorczukiem z firmy technologicznej KiD, przygotował założenia innowacji oraz skonstruował i uruchomił zestaw, który pozwala obserwować oraz komunikować się na odległość z pacjentem przebywającym w dowolnej sali oddziału.
W związku z pandemią SARS-CoV2, oddziały szpitalne czynią przygotowania do leczenia chorych z COVID-19. Mając świadomość dużego ryzyka zakażenia personelu medycznego należy tak organizować pracę w szpitalu, aby ograniczyć kontakt z zakażonymi pacjentami, ale jednocześnie zapewnić odpowiednie monitorowanie ich stanu klinicznego i wskaźników wymiany gazowej. W związku z powyższym, zespół klinicystów zgłosił pomysł na opracowanie prostego, przenośnego systemu składającego się z kamery, głośnika oraz mikrofonu, który pozwalałby na łatwy kontakt personelu medycznego z chorym, jednak bez potrzeby wchodzenia do Sali, w której przebywa pacjent.
Zainteresowanie inicjatywą wyraziła firma KiD, która wspólnie z Kliniką realizowała wcześniej projekty naukowe, a także wspierała naszą jednostkę we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W czasie kilku dni udało się wspólnymi siłami zbudować prototyp zestawu oraz przygotować oprogramowanie, które zainstalowane na dedykowanym komputerze, będzie wspierać monitorowanie pacjentów. Lekarz lub pielęgniarka będą mieli możliwość sterowania kamerą, przeprowadzenia rozmowy oraz zbierania informacji od chorego. Ważną zaletą systemu jest zastosowanie lokalnej sieci WiFi do transmisji obrazu i dźwięku. Dzięki temu personel szpitala będzie mógł ustawić urządzenie w dowolnym punkcie oddziału. Dotychczasowe próby wskazują, że urządzenie może okazać się bardzo przydatne do leczenia chorych zakażonych SARS-CoV2.
Tekst: Prof. Rafał Krenke, Dr hab. Piotr Korczyński
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii
Fot.: lek. Malwina Sołtysiak
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii