Projekt WUM otrzyma dofinasowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa

„openCARDIO - bank otwartych danych naukowych nt. diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia” to nazwa projektu naszych naukowców, który otrzymał wsparcie finansowe z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach konkursu dotyczącego cyfrowego udostępniania zasobów nauki. Wartość środków, które zostaną przekazane naszym badaczom to 5 172 216 zł.

Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie zdigitalizowanych wyników badań z diagnostyki zatorowości płucnej poprzez utworzenie specjalistycznej platformy cyfrowej openCARDIO i digitalizacja zasobów nauki na temat żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Projekt będzie realizowany w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej oraz I Zakładzie Radiologii Klinicznej UCK WUM mieszczących się w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. Właśnie tam będą odbywały się prace nad wytworzeniem i przygotowaniem treści, które zostaną umieszczone na portalu openCARDIO i udostępnione w trzech wariantach/ścieżkach: ścieżce otwartej (dostęp nieograniczony), ścieżce edukacyjnej (dostęp dla zweryfikowanych i zalogowanych studentów uczelni medycznych i lekarzy) oraz ścieżce naukowej (dostęp dla zweryfikowanych i zalogowanych pracowników nauki).

Inicjatorem projektu jest prof. Piotr Pruszczyk oraz dr Olga Dzikowska-Diduch z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej UCK WUM.

Przedsięwzięcie będzie realizowane do 31 marca 2023r.