Działające w UCK WUM Laboratorium COVID kolejnym przedsięwzięciem w walce z pandemią

W ramach Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Laboratoryjnej UCK WUM, 16 kwietna br. rozpoczęło działalność Laboratorium COVID. Placówka została zorganizowana przez prof. Urszulę Demkow - kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego UCK WUM przy wsparciu dr. hab. Macieja Przybylskiego z Katedry i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej UCK WUM i dr hab. Edyty Podsiadły z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego.

Laboratorium o klasie bezpieczeństwa BSL 2 bada metodami molekularnymi próbki od pacjentów oraz personelu trzech szpitali Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, obsługuje również Zakład Medycyny Sądowej WUM oraz Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym. Obecnie Laboratorium COVID pracuje w trybie całodobowym, badając od 100 do 150 próbek każdego dnia.

Jakość wydawanych przez tę placówkę wyników została potwierdzona Międzynarodowym Certyfikatem Jakości INSTAND (Niemcy) już w pierwszym sprawdzianie organizowanym przez jednostkę certyfikującą. Ośrodek WUM jest zatem jednym z pierwszych Laboratoriów COVID w Polsce posiadającym certyfikat międzynarodowy, otrzymał również certyfikat jakości PZH.

Laboratorium powstało dzięki pomocy Dyrektorów sąsiadujących z WUM instytucji naukowych: Instytutu Biochemii i Biofizyki, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Centrum Badań Przedklinicznych.

Prof. Urszula Demkow serdecznie dziękuje Dyrekcji tych jednostek za wsparcie w postaci specjalistycznego sprzętu oraz pracy oddelegowanych wolontariuszy.

Fot. Laboratorium COVID UCK WUM