Wielki sukces naszych naukowców w konkursie „Supertalenty w medycynie 2020”

16 czerwca br. rozstrzygnięto konkurs „Supertalenty w medycynie”. Zwycięzcą tegorocznej edycji został dr hab. Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM. W gronie 10 finalistów znaleźli się: lek. Tomasz Głażewski z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, dr Mariusz Sikora z Katedry i Kliniki Dermatologicznej UCK WUM oraz dr Michał Ordak z Zakładu Farmakodynamiki WUM.

Kapituła Konkursu, składająca się z wybitnych przedstawicieli polskiej medycyny, oceniła kandydatów w trzech kategoriach:

• osiągnięcia naukowe (m.in. granty, stypendia, publikacje, nagrody);
  • zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej (m.in. działalność charytatywna, związkowa, w stowarzyszeniach);
  • perspektywy dalszego rozwoju (szanse na wpływy w sektorze ochrony zdrowia w najbliższych latach).

Zdobywca I miejsca – dr hab. Paweł Balsam jest na co dzień samodzielnym operatorem wykonującym zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca. Laureat pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Młodych Elektrofizjologów przy Europejskiej Asocjacji Rytmu Serca. W kręgu jego zainteresowań i działalności naukowej znajduje się zastosowanie informatyki medycznej i telemedycyny w kardiologii. Jest współautorem „Deklaracji Bałtyckiej”- dokumentu środowiska kardiologicznego analizującego stan telemedycyny w Polsce i współzałożycielem Fundacji - Telemedyczna Grupa Robocza. Pełni funkcję sekretarza Komisji Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Lek. Tomasz Głażewski, który zajął VI miejsce, pracuje nad urządzeniem do insulinoterapii dla osób niedowidzących lub niewidomych, pracuje także jako lekarz w Stowarzyszeniu Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża oraz lekarz wolontariusz w Stowarzyszeniu Monar. Jest założycielem Fundacji Ambulans z Serca, która pomaga osobom w kryzysie bezdomności.

Dr Mariusz Sikora, któremu przypadło miejsce VIII, w swojej działalności badawczej skupia się na mikrobiomie i jego wpływie na rozwój różnych chorób. Zajmuje się także kompleksowym podejściem do twardziny układowej. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje również wokół interdyscyplinarnego charakteru chorób dermatologicznych, prowadząc współpracę z kanadyjskim Uniwersytetem w Edmonton i Uniwersytetem Medycznym Charité w Berlinie.

IX miejsce zajął dr Michał Ordak - ekspert w dziedzinie statystyki medycznej, członek Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, autor kilkunastu tysięcy analiz niezbędnych do realizacji grantów czy publikowania badań naukowych, statystyczny recenzent czasopism z „Listy filadelfijskiej”.

Celem organizowanego przez „Puls Medycyny” konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie liderów młodego pokolenia lekarzy, którzy dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i predyspozycjom będą wpływać na zmiany w sektorze ochrony zdrowia w Polsce w najbliższych latach.

Informacje o wszystkich finalistach na stronie „Pulsu Medycyny” https://pulsmedycyny.pl/konkurs-supertalenty-w-medycynie-2020-rozstrzyg…

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM