Ekskluzywne spotkanie z Laureatem Nagrody Nobla Aaronem Ciechanoverem

W środę, 17 czerwca br., odbyło się webinarium z udziałem znamienitego naukowca, Laureata Nagrody Nobla - Aarona Ciechanovera zatytułowane "Czy przechodzimy przez kryzys wiedzy? Rola nauki w społeczeństwie.” Organizatorami wydarzenia były: Nobel Media, AstraZeneca, Uniwersytet Jagielloński, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski.

Prof. Aaron Ciechanover to wybitny biolog i ceniony na całym świecie specjalista w zakresie biochemii oraz chemii komórki. W 2004 roku, wraz z prof. Avramem Hershko i prof. Irwinem Rose’em, otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie „cyklicznego mechanizmu degradacji białek w organizmach wyższych z udziałem ubikwityny”.

Podczas dyskusji Noblista Aaron Ciechanover przedstawił rolę nauki oraz naukowców w odpowiedzi społeczeństwa na współczesne wyzwania. Wskazał, jak w dobie przytłaczających ilości informacji i dezinformacji nauka i naukowcy mogą wspomagać jednostki oraz całe społeczeństwa w wyznaczaniu właściwych ścieżek. Omówił również rolę, jaką w procesie tworzenia wiedzy, dzielenia się wiedzą i pojmowania wiedzy odgrywają nauka i ludzie się nią zajmujący.

Wydarzenie było częścią Nobel Prize Inspiration Initiative, globalnego programu stworzonego, by wspierać laureatów Nagrody Nobla w dzieleniu się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami.

Za organizację wydarzenia w ramach WUM odpowiedzialna była Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą: mgr Lidia Przepióra-Dziewulska.

Więcej informacji o Aaronie Ciechanowerze: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2004/ciechanover/facts/