Areopag Etyczny 2020 z udziałem reprezentantów WUM

Grupa składająca się ze studentów i absolwentów naszej Uczelni wzięła udział w trzynastej edycji Areopagu Etycznego, który odbył się w Pucku w dniach 23-30 sierpnia br.

Uczestnikami Areopagu byli: Jędrzej Lewandowski - student VI roku Wydziału Lekarskiego, Kinga Szczepaniak - tegoroczna absolwentka Wydziału Lekarskiego, Aleksandra Jaroń - studentka VI roku Wydziału Lekarskiego i Katarzyna Rafało - tegoroczna absolwentka Wydziału Lekarskiego.

Areopag Etyczny - to trwający tydzień i przeznaczony dla studentów medycyny - cykl spotkań dotyczących komunikacji z pacjentem. Organizatorem odbywającego się od 2008 r. wydarzenia jest Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Jego pomysłodawcą był śp. ks. Jan Kaczkowski – twórca i dyrektor Puckiego Hospicjum oraz dr Piotr Szeląg – teolog i prawnik. Na Areopag składają się warsztaty, mające postać ćwiczeń aktorskich, których uczestnicy razem z profesjonalnymi  artystami z Teatru Wybrzeże odgrywają sceny z życia prawdziwych pacjentów pod okiem psychoonkologów. W trakcie warsztatów studenci uczą się przede wszystkim przekazywać pacjentom oraz ich bliskim trudne informacje, często te najtrudniejsze, dotyczące niepomyślnego rokowania czy zbliżającej się śmierci.
Wiedza teoretyczna przekazywana jest natomiast na wykładach, które wygłaszają międzynarodowi eksperci z dziedziny medycyny i komunikacji. W programie Areopagu przewidziano miejsce na dodatkowe aktywności takie jak zwiedzanie czy zajęcia sportowe.

W ostatnim wydarzeniu wzięło udział 20 uczestników (we wszystkich dotychczasowych edycjach ponad 200). Młodzi adepci medycyny otrzymali certyfikaty poświadczające przeszkolenie z zakresu medycyny paliatywnej, komunikacji z pacjentem i etycznego wymiaru pracy z pacjentem. Inicjatywie patronował Rektor WUM.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM