7 października 2020 r.
Komunikat nr 24
Prorektora ds. Personalnych i Organizacyjnych
w sprawie: świadczenia pracy w okresie kwarantanny
W związku z rosnącą liczbą wniosków pracowników naszej Uczelni o wyrażenie zgody na świadczenie pracy w okresie kwarantanny, przedstawiam obowiązujące w tym zakresie zasady, zgodnie z § 3 załącznika nr 2 do Zarządzenia Rektora nr 201/2020 z dn. 30 września 2020 r.:
- Wyrażenie zgody na świadczenie przez pracownika pracy w okresie kwarantanny jest możliwe jedynie w przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami Uczelni. Pisemny wniosek w tej sprawie przesyła (pocztą elektroniczną) kierownik jednostki organizacyjnej do Prorektora ds. Personalnych i Organizacyjnych. Z uwagi na fakt, że udzielenie takiej zgody zwiększa bieżące obciążenia finansowe Uczelni, wnioski w tej sprawie rozpatrywane są bardzo wnikliwie.
- Pracownik, któremu zgoda na pracę w okresie kwarantanny została udzielona, otrzymuje wynagrodzenie za pracę. W tej sytuacji wynagrodzenie za czas choroby/zasiłek chorobowy mu nie przysługują; zasadniczo bowiem pracownikowi za okres kwarantanny przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.
- Pracownik (np. wykonujący zawód medyczny), który pobiera wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia w innym podmiocie (np. w szpitalu), nie może jednocześnie w tym samym okresie wykonywać pracy na rzecz WUM. Wynika to z faktu, że pracownikowi za okres kwarantanny przysługuje wynagrodzenie chorobowe/zasiłek chorobowy i nie może dojść do sytuacji, gdy za ten sam okres, jeden pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy, a drugi pracodawca – wynagrodzenie za pracę. Takie stanowisko zostało potwierdzone w odpowiedzi Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzielonej 18 sierpnia b.r. w związku z zapytaniem wystosowanym przez Rektora WUM.
- Udzielenie indywidulanej zgody Prorektora ds. Personalnych i Organizacyjnych na świadczenie przez pracownika WUM pracy w okresie kwarantanny jest możliwe tylko w sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony wyłącznie w WUM, albo w przypadku, gdy u wszystkich pracodawców wykonuje pracę w okresie kwarantanny i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie za pracę.
Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska
Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych