W zespole, którego osiągnięcie doceniono znaleźli się także: dr hab. Sebastian Granica z Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii WF, dr hab. Mariusz Sacharczuk z Zakładu Farmakodynamiki WF oraz prof. Marek Naruszewicz związany z Katedrą Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii WF.
Osiągnięcie naszych naukowców to efekt badań dotyczących wykorzystania metabolitów produkowanych przez mikrobiotę jelitową człowieka w terapii stanów zapalnych skóry. Wynalazek dotyczy związku, urolityny A oraz jej kompozycji do miejscowego stosowania we wspomnianych stanach zapalnych. Praca naukowa sprawdzająca aktywność przeciwzapalną została wykonana in vivo na modelu stanu zapalnego ucha wywołanego chemicznie u szczurów. Jak wykazali badacze, miejscowa aplikacja maści zawierającej urolitynę A powodowała zmniejszenie obrzęku ucha oraz znaczące zmniejszenie świądu, co wiązało się ze zmniejszoną odpowiedzią zapalną na poziomie komórkowym. Dodatkowo molekularne mechanizmy odpowiedzialne za obserwowane działanie zostały zbadane na modelach komórek układu odpornościowego. Otrzymane wyniki wskazują na możliwość zastosowania kompozycji zawierającej urolitynę A w miejscowej terapii stanów zapalnych skóry, w leczeniu których obecnie stosowane są preparaty zawierające steroidy lub inhibitory kalcyneuryny. Otwiera to nowe możliwości terapeutyczne w odniesieniu do takich chorób jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, dla których wciąż brakuje w pełni bezpiecznych i skutecznych leków.
Badania zostały wykonane przy wsparciu finansowym projektu Inkubator Innowacyjności, który był koordynowany przez Centrum Transferu Technologii WUM.