Naszego badacza doceniono za pracę doktorską pt. „Kolonizacja jelit przez bakterie antybiotykooporne u chorych na nowotwory układu krwiotwórczego: znaczenie kliniczne i strategia postępowania”.
Badania, które przeprowadził dr Jarosław Biliński przyczyniły się do pojawienia nowej metody walki z antybiotykoopornością. Ich pokłosiem było założenie spółki spin off Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Human Biome Institute, w której prowadzona jest produkcja preparatów mikrobioty jelitowej, bank dawców mikrobioty jelitowej oraz badania naukowe nad zastosowaniem mikrobioty jelitowej do leczenia pacjentów, w tym do dekolonizacji bakterii antybiotykoopornych.
Działania te dają nadzieję na całkowite wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie w całym województwie mazowieckim, ale i Polsce, liczby pacjentów skolonizowanych lub zakażonych bakteriami antybiotykoopornymi.
Tematyka Konkursu obejmuje przede wszystkim innowacje techniczne (produktowe i procesowe), organizacyjne i marketingowe o potencjalnej wartości gospodarczej, które mogą zostać wdrożone lub są stosowane w codziennej praktyce biznesowej. Laureaci „Innowatora Mazowsza” to najlepsi i najbardziej innowacyjni naukowcy oraz najlepsze innowacyjne firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego. Nagrody są przyznawane w 2 kategoriach: Innowacyjny Naukowiec oraz Innowacyjna Firma. W tym roku, spośród 48 aplikacji konkursowych, kapituła konkursu zadecydowała o wyborze 6 laureatów oraz przyznaniu 7 wyróżnień.
Informacje o pozostałych laureatach i wyróżnionych znajdują się na stronie https://innowacyjni.mazovia.pl/dzialania/innowator-mazowsza/xii-edycja-konkursu.html
Zdjęcie Dział Fotomedyczny WUM