Liderem zwycięskiego konsorcjum jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, a wśród jego partnerów znalazły się: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Konsorcjum jest reprezentowane przez prof. dr. hab. Sebastiana Giebela.
Terapia CAR-T to nadzieja dla pacjentów z chorobą nowotworową. W 2020 r. zastosowano ją jedynie u 8 pacjentów z Polski, z tego 7 osób leczono w ośrodkach należących do konsorcjum: 4 w Narodowym Instytucie Onkologii i Oddziale w Gliwicach oraz 3 w Szpitalu Uniwersyteckim w Poznaniu. Wskazaniem do zastosowania tego leczenia są złośliwe chłoniaki i ostre białaczki. Terapii poddawani są pacjenci, u których doszło do nawrotu choroby, brak jest możliwości przeszczepu lub poprzednie leczenie okazało się nieskuteczne. Zmodyfikowane genetycznie limfocyty T rozpoznają cechy komórki nowotworowej odróżniającej ją od komórki zdrowej i dzięki temu są zdolne do jej zniszczenia. Ze względu na dotychczasowy wysoki koszt komercyjny dostęp do tej nowatorskiej terapii był bardzo utrudniony. Wsparcie finansowe w kwocie 100 mln złotych pozwoli polskim naukowcom tę technologię wytworzyć i wdrożyć na stałe do polskiego systemu ochrony zdrowia, a co za tym idzie, znacząco obniżyć koszty terapii. Dzięki temu w ciągu paru lat objętych nią zostanie kilkuset pacjentów.
Więcej informacji na stronie https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/709,Wyniki-konkursu-na-opracowanie-polskiej-terapii-adoptywnej-CARCAR-T.html