RHINOFORUM 2020

W dniach 4-5 grudnia br. odbyła się 18. edycja Międzynarodowej Konferencji Rynologicznej - RHINOFORUM 2020.
Organizatorami wydarzenia, które odbyło się w Warszawie byli: Klinika Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Polskie Towarzystwo Rynologiczne. W uroczystym otwarciu konferencji wziął udział JM  Rektor WUM, który sprawował honorowy patronat nad wydarzeniem.

Tegoroczna edycja realizowana była w formule on-line z transmisją na żywo. 
W konferencji, która okazała się sukcesem naukowym i frekwencyjnym uczestniczyło 779 lekarzy, w tym 121 z zagranicy: Ukrainy, Litwy, Łotwy, Białorusi, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Wietnamu.
Pierwszego dnia odbywały się równolegle dwa bloki obrad:
- sesje anglojęzyczne, w trakcie których prof. Paolo Caslenuovo wraz zespołem (Varese, Włochy) przedstawił znakomite wykłady z zakresu chirurgii podstawy czaszki oraz transmisje zabiegów operacyjnych na żywo. W tej części tej prof. Darlene Lubbe (Kapsztad, Afryka Płd.) wygłosiła także wykład o dostępach endoskopowych do guzów oczodołu i struktur otaczających zilustrowany dysekcją na żywą  na preparacie anatomicznym.
- sesje polskojęzyczne prowadzone były m.in. przez prof. Wojciecha Golusińskiego (Poznań), prof. Adama Sybilskiego wraz zespołem (Warszawa), prof. Ewę Olszewską (Białystok). W bloku sesji polskojęzycznych odbyła się również prezentacja nowo wydanego podręcznika pod redakcją prof. Antoniego Krzeskiego pt. „Wykłady z rynologii” podczas której uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania autorów poszczególnych rozdziałów publikacji i wysłuchania ich wystąpień.
Drugi dzień konferencji odbywał się pod hasłem „Cała Polska czyta EPOS 2020”: Cztery sesje poświęcono prezentacji nowo opublikowanych Europejskich Wytycznych na temat Leczenia Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa.  
Łącznie wysłuchano 18 godzin wykładów, warsztatów i pokazów,  które poprowadziło 31 znamienitych specjalistów z otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, alergologii, medycyny rodzinnej, farmacji.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy aktywnie uczestniczyli w wykładach, korzystając np. z opcji zadawania pytań, dostępnych na platformie wydarzenia. Biorący udział w wydarzeniu jeszcze przez najbliższe 30 dni będą mieli dostęp do wszystkich zarchiwizowanych nagrań.
 

 

Zdjęcia Krzysztof Gromek