Animacja „Kamienie milowe w dziejach anatomii”

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza do obejrzenia swojej najnowszej produkcji filmowej pt. „Kamienie milowe w dziejach anatomii”. Ta popularnonaukowa, barwna animacja powstała w ramach realizacji projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”, który to projekt dofinansowany został z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Film będzie wkrótce wyświetlany także gościom naszego uczelnianego muzeum w powstającej obecnie w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym sali poświęconej dziejom anatomii prawidłowej, anatomii patologicznej i medycyny sądowej.

Twórcom filmu przyświecało przekazanie w atrakcyjny i przystępny sposób wiedzy o historii anatomii od starożytności po czasy współczesne. Bohaterami animacji są tak istotne w rozwoju nauk medycznych postacie jak Hipokrates, Galen czy Wesaliusz.
W produkcji dowiadujemy się również, jak anatomia ciała ludzkiego inspirowała wielkich twórców sztuk plastycznych takich jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Rembrandt oraz gdzie w Europie obejrzeć można najstarsze i najpiękniejsze teatry anatomiczne.
W produkcji pojawia się też wątek współczesny dotyczący naszej uczelni. Mowa o zlokalizowanej w Collegium Anatomicum  Auli im. Ludwika Paszkiewicza, której architektura odwołuje się  do historycznych wnętrz o profilu anatomicznym. Animacja stanowi preludium do cyklu krótkich edukacyjnych produkcji prezentujących dzieje medycyny i farmacji w najróżniejszych kontekstach.