Głównym wskazaniem do zabiegu endoprotezoplastyki stawów kolanowych są narastające ograniczenia funkcji i dolegliwości bólowe, do których dochodzi najczęściej w wyniku postępujących zmian zwyrodnieniowych, reumatycznych lub jako następstwo innych chorób, w tym nowotworów. Alternatywą dla klasycznych endoprotez, zwłaszcza u młodych pacjentów, są implanty spersonalizowane „custom made”, które są przygotowane indywidualnie na zamówienie dla każdego pacjenta. Pierwszym etapem leczenia jest wykonanie badań obrazowych na specjalnie kalibrowanych aparatach tomografii komputerowej.
Taka możliwość istnieje w Zakładzie Radiologii Klinicznej UCK WUM. Na tej podstawie przy pomocy dedykowanego oprogramowania KNEE-PLAN projektowany jest we współpracy szwajcarsko-francuskiej implant docelowy oraz model stawu kolanowego w 3D. Niestandardowy implant ma za za zadanie odwzorować powierzchnie stawowe pacjenta oraz fizjologiczny ruch w stawie tak dokładnie jak to tylko możliwe. Zgodnie z projektem produkowane są i drukowane w 3D niestandardowe prowadnice chirurgiczne, które umożliwiają chirurgowi precyzyjne ustawienie implantów śródoperacyjnie z minimalną ingerencją w tkankę kostną. Implanty „custom-made” są często jedyną szansą dla pacjentów do odzyskania bezbolesnej funkcji kończyny.
Zabieg wykonał zespół w składzie: prof. dr hab. n. med. Paweł Małdyk (kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu UCK WUM), dr Radosław Słowiński i lek. Łukasz Pulik. Operatorzy dziękują całemu zespołowi anestezjologicznemu i pielęgniarskiemu oraz firmie Mediation Symbios.
Fot: Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu UCK WUM