Zabieg przeprowadził zespół w składzie: lek. Bartosz Maciąg (doktorant WUM) oraz dr hab. Artur Stolarczyk. Do zabiegu instrumentowały Bożena Janczak oraz Ewa Mielcarz, a znieczulenia dokonała dr Kinga Rzeszotarska.
Do funkcji użytego przyrządu należy pomoc operatorowi w określeniu precyzyjnych płaszczyzn cięcia kości, z dokładnością do 1 mm i 1 stopnia oraz dobraniu odpowiedniego napięcia tkanek miękkich. Instrumentarium to zostało użyte u chorej z koślawym zaburzeniem osi stawu (staw kolanowy "wygina się" do wewnątrz). Operator musiał określić precyzyjne płaszczyzny cięcia kości, z dokładnością do 1 mm i 1 stopnia oraz pomóc w dobraniu odpowiedniego napięcia tkanek miękkich.
W tego typu rzadkich deformacjach (około 10% przypadków choroby zwyrodnieniowej kolana) niezwykle trudnym wyzwaniem jest dobranie odpowiedniej rotacji elementu udowego protezy oraz napięcia więzadeł. Dzięki użyciu FUZION Zimmer Biomet chora odzyskała pełny zakres ruchu stawu, jego stabilność oraz odpowiedni ruch rzepki, bez ryzyka jej zwichnięcia.
Kierownik Kliniki dr hab. Artur Stolarczyk wraz z zespołem są pionierami na skalę Polski w stosowaniu najnowocześniejszych endoprotez anatomicznych, które są standardowo stosowane w najważniejszych ośrodkach endoprotezoplastyki na świecie.
Innowacyjny zabieg endoprotezoplastyki
W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Wydziału Medycznego odbył się pierwszy w Polsce zabieg endoprotezoplastyki całkowitej stawu kolanowego protezą anatomiczną PERSONA PS z użyciem dynamicznego balancer’a FUZION Zimmer Biomet.