Wyniki badań na temat czynników przedwczesnego zgonu i raka u chorych na PSC

„Alimentary Pharmacology and Therapeutic”- jedno z wiodących czasopism z obszaru gastroenterologii i hepatologii (IF 7.515) opublikowało wyniki wielośrodkowej pracy badającej rolę autoprzeciwciał anty-GP2 i PR3-ANCA jako czynników rokowniczych przedwczesnego zgonu i raka dróg żółciowych u pacjentów z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych (PSC). Liderem projektu był prof. Piotr Milkiewicz, Kierownik Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM oraz Europejskiego Ośrodka Referencyjnego z Zakresu Rzadkich Chorób Wątroby (ERN- RARE LIVER).

Na podstawie analiz naukowcy dostarczyli wstępnych dowodów na związek między badanymi przeciwciałami a większym ryzykiem agresywnego przebiegu choroby, rozwoju raka dróg żółciowych i zgonu. Zdaniem prof. Piotra Milkiewicza „wszystko wskazuje na to, że po wielu latach prób udało się wreszcie znaleźć pierwsze markery immunologiczne o znaczeniu prognostycznym w PSC. Badanie może stać się impulsem do stworzenia nowych algorytmów rokowniczych umożliwiających ocenę ryzyka niekorzystnego przebiegu PSC. Może również przyczynić się do indywidualizacji nadzoru onkologicznego tych pacjentów”. Ważne znaczenie wniosków płynących z analiz została podkreślono w komentarzu Edytora (Tornai D, Papp M. Aliment. Pharmacol. Ther. 2021).

Głównym wykonawcą projektu była dr hab. Ewa Wunsch, Kierownik Samodzielnej Pracowni Medycyny Translacyjnej PUM.W badaniu uczestniczyły ośrodki ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec, w tym jedna z wiodących w Europie Klinik Hepatologicznych z Uniwersytetu w Hamburgu, kierowana przez uznanego europejskiego hepatologa, prof. Ansgara Lohse.
 
Choroby rzadkie, do jakich zalicza się pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, budzą w ostatnim okresie duże zainteresowanie, głownie w związku z tym, że postęp w ich diagnostyce i leczeniu odbywa się zdecydowanie wolniej niż w przypadku chorób występujących częściej. PSC ma nieprzewidywalny przebieg, często w dramatyczny sposób pogarsza jakość życia pacjentów, a dodatkowo obarczona jest ryzykiem rozwoju raka dróg żółciowych, nowotworu o bardzo złym rokowaniu.

Przeprowadzone badania to efekt współpracy pomiędzy Kliniką Hepatologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM a ośrodkiem szczecińskim prowadzonym przez dr hab. Ewę Wunsch. W toku są kolejne projekty, dotyczące w diagnostyki i leczenia rzadkich chorób wątroby.