Tematyka i zakres zajęć objęły m.in.: ocenę i kwalifikację dawcy narządów, techniki chirurgiczne pobierania narządów – nerki, trzustki i wątroby, techniki przechowywania narządów, w tym użycie specjalistycznych pomp, które poza organizmem przepuszczają przez narząd nasycony tlenem płyn (mechaniczna perfuzja). Pompy umożliwiają lepsze wykorzystanie organów, których jest zbyt mało w stosunku do potrzeb.
Ćwiczenia na preparatach odbyły się w Centrum Edukacji Medycznej przy ulicy Brzeskiej w Warszawie oraz w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnej.
Grono wykładowców stanowiło 8 zagranicznych i 9 polskich specjalistów będących światowymi ekspertami w zakresie pobierania i przechowywania narządów.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskie Towarzystwo Transplantacyjne, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” oraz Prezydent M. St. Warszawy. Kurs był akredytowany przez Europejską Radę Akredytacyjną ds. ustawicznego kształcenia medycznego (EACCME) działającą przy European Union of Medical Specialist (UEMS).