Tym razem rozpoczynamy dużą porcją informacji o wydarzeniach akademickich. Przedstawiamy relacje z czterech wydarzeń: dyplomatorium kierunku lekarskiego prowadzonego w języku angielskim, czepkowania na kierunku pielęgniarstwo oraz kierunku położnictwo, a także dyplomatorium absolwentek i absolwentów Wydziału Medycznego.
Polecamy również trzy rozmowy. Dr hab. Łukasz Kołtowski (zwycięzca w konkursie „Supertalenty w Medycynie 2021”, I Katedra i Klinika Kardiologii UCK WUM) opowiada o zdobyczach i wyzwaniach kardiologii interwencyjnej oraz postępach w telemedycynie. Dr Paweł Witt (prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM) przybliży pracę w dwóch specjalizacjach pielęgniarskich: pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej terapii oraz pielęgniarstwie paliatywnym. Ostatnia rozmowa jest kontynuacją cyklu „MDW” przypominającego historię Domu Medyka, obchodzącego w tym roku jubileusz 85-lecia. Tym razem swoimi wspomnieniami dzieli się z Czytelnikami dr Bronisław Petsch, kierownik Klubu Medyków na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Niezwykle ciekawy tekst o dydaktycznych modelach anatomicznych przygotował dr Julian Komarnitki (Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej WUM), natomiast dr Maria Turos (Zakład Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej) swój artykuł poświęciła lekarzom wojskowym znajdującym się w gronie założycieli Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego w 1820 r.
W rubryce naukowej znalazły się dwa materiały przygotowane przez Biuro Rzecznika Prasowego WUM w ramach Naukowych czwartków WUM. Wraz z prof. Piotrem Laudańskim (I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii WUM) przybliżymy projekt naukowy, który może przyczynić się do powstania testu na endometriozę. W kolejnym materiale prof. Paweł Łaguna (Katedra i Klinika Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii UCK WUM) omówi problemy z leczeniem dzieci chorych na hemofilię po ukończeniu 18 lat.
Na odrębną uwagę zasługuje prezentacja badania „Kto i dlaczego nie chce się szczepić na COVID-19” przygotowanego przez WUM oraz ARC Rynek i Opinia. Jego wyniki skomentował dr hab. Wojciech Feleszko (Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego UCK WUM).
W dziale klinicznym tym raz przybliżmy zabiegi wykonane w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, I Klinice Kardiologii UCK WUM oraz Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM.
Wszystkim zainteresowanym informacjami z posiedzeń Senatu WUM przybliżamy także trzy wakacyjne posiedzenia.
To wszystko w nowym MDW 6-8 / 2021. Zapraszamy do lektury!
Nowy numer dostępny pod linkiem
Nr 6-8 / 2021 przygotował zespół redakcyjny w składzie: prof. Dagmara Mirowska-Guzel – redaktor naczelna, dr hab. Anna Staniszewska – zastępca redaktor naczelnej, mgr Marta Ewa Wojtach – sekretarz redakcji, mgr Cezary Ksel – redaktor, mgr Michał Szulc – grafika/DTP, inż. Roman Sergej – skład, Warszawski Uniwersytet Medyczny – zdjęcia.