Aby sprostać interdyscyplinarnemu charakterowi badań nad mikrobiotą człowieka i uczynić pracę naukowców bardziej owocną, 30 września br. Microbiota Lab zorganizowało seminarium BiotaWUM 1.0 mające na celu integrację uczelnianych zespołów badawczych zajmujących się zagadnieniami wpływu mikrobioty na zdrowie człowieka. W spotkaniu wzięły udział także podmioty zewnętrzne reprezentujące Państwowy Instytut Badawczy.
W seminarium uczestniczyły zespoły zajmujące się zarówno badaniami klinicznymi: Klinika Pediatrii UCK WUM, Katedra i Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM oraz Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci UCK WUM, jak i zespoły prowadzące w tym zakresie badania podstawowe: Zakład Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej, Pracownia Biotechnologii i Inżynierii Molekularnej i Zakład Bezpieczeństwa i Analizy Chemicznej Żywności (Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Państwowy Instytut Badawczy) oraz Microbiota Lab.
Podczas seminarium badacze i badaczki wymienili doświadczenia i omówili kierunki wspólnych badań, które w przyszłości mogą doprowadzić do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych i diagnostycznych uwzględniających mikrobiotę człowieka.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Dyrektor Centrum Transferu Technologii - Anny Kuli i Dyrektora Centrum Badań Przedklinicznych - Marcina Bądera.