Fetoskopowa operacja rozszczepu kręgosłupa polega na wykonaniu trzech otworów przez które wprowadza się do jamy macicy pacjentki cienki endoskop oraz dwa cienkie narzędzi. Całość odbywa się w środowisku dwutlenku węgla i jest alternatywą dla tzw. otwartej operacji polegającej na podobnym do cesarskiego cięcia otwarciu jamy macicy, częściowego wydobycia płodu poza nią i zoperowaniu jego kręgosłupa.
Pacjentka w 25 tygodniu ciąży oraz dziecko czują się dobrze. Operacja trwała 3,5 godziny i wykonana została przez Zespół w składzie: operator – dr Robert Biskupski-Brawura-Samaha, asysta – dr Michał Lipa, prof. Mirosław Wielgoś.
Rozszczep kręgosłupa u dziecka to poważna, postępująca wada rozwojowa, która powstaje na bardzo wczesnym etapie życia płodowego. Jest to ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym skutkujący na ogół nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych oraz zwieraczy pęcherza moczowego lub odbytu. Jedynym znanym sposobem zapobiegania rozszczepowi kręgosłupa u dzieci jest regularne przyjmowanie przez kobietę kwasu foliowego (najlepiej 12 tygodni przed zajściem w ciążę oraz w jej pierwszych trzech miesiącach). Szacuje się, że ten organiczny związek chemiczny z grupy witamin B zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa nawet o 70%.
Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM jest jedynym w Polsce ośrodkiem wykonującym wewnątrzmaciczne operacje u płodu z rozszczepem kręgosłupa przy użyciu metody fetoskopowej. Realizuje je od 4 lat i ma na swoim koncie już 26 tego typu operacji. Pierwsza operacja, która odbyła się w 2017 roku, trwała ponad 5 godzin. Obecnie, dzięki doświadczeniu, jak i nowoczesnemu sprzętowi, specjaliści z UCZKiN wykonują ją znacznie krócej.