Nagrodzona praca na temat nowej farmakoterapii po zabiegach na tętnicach wieńcowych

Dr hab. Mariusz Tomaniak z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM został laureatem Nagrody Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za najlepszą publikację oryginalną z dziedziny kardiologii inwazyjnej za rok 2020. Doceniona praca nosi tytuł „Impact of chronic obstructive pulmonary disease and dyspnoea on clinical outcomes in ticagrelor treated patients undergoing percutaneous coronary intervention in the randomized GLOBAL LEADERS trial”.

Każdy pacjent po interwencyjnym leczeniu zwężenia tętnic zaopatrujących w krew mięsień sercowy musi obecnie otrzymywać podwójne leczenie przeciwpłytkowe, aby zapobiegać zakrzepicy w implantowanym podczas zabiegu stencie. Taka terapia wiąże się jednak z podwyższonym ryzykiem powikłań krwotocznych. Ryzyko zarówno powikłań niedokrwiennych (zakrzepicy w stencie) jak i krwawień jest szczególnie wysokie wśród pacjentów w wieku podeszłym, z chorobą nerek, z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Dlatego prowadzone są badania oceniające bezpieczeństwo skrócenia okresu stosowania leków zapobiegających krzepnięciu krwi po zabiegu i użycie w tym celu pojedynczego leku (hamującego płytki krwi), a nie jak dotychczas dwóch.

Nagrodzona praca dr. hab. Mariusza Tomaniaka to pierwsza dotychczas ocena terapii pojedynczej tikagrelorem (silnie działającym antagonistą płytkowego receptora P2Y12) po przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) w szczególnej populacji pacjentów z chorobą wieńcową oraz współistniejącą POChP.
Autor wykazał, że pomimo zmienionej aktywności płytek krwi opisywanej wśród chorych z POChP, pacjenci ci mogą bezpiecznie korzystać z tej nowej formy farmakoterapii. Zastosowanie pojedynczego, a nie jak dotychczas podwójnego leczenia hamującego płytki krwi nie wiązało się ze wzrostem częstości zawałów serca czy zakrzepicy w stencie. Uwagę zwraca natomiast zaobserwowana w grupie pacjentów z POCHP niższa adherencja terapeutyczna (tj. gorsze stosowanie się do zaleceń lekarskich i nieregularne przyjmowanie leków). Sugeruje to konieczność uważnej opieki poszpitalnej i częstszych wizyt kontrolnych po zabiegu PCI u pacjentów z chorobą wieńcową współistniejącą z POChP.

Co istotne, analizy dr. hab. n. med. Mariusza Tomaniaka wykazały, że rozpoznanie POCHP pozostaje obecnie najsilniejszym czynnikiem klinicznym wpływającym na długość życia pacjenta po zabiegu na tętnicach wieńcowych. Nagrodzona praca jest cytowana w międzynarodowych czasopismach kardiologicznych (m.in. JACC: Cardiovascular Interventions, International Journal of Cardiology, Clinical Research in Cardiology) i przyczyniła się do uwzględnienia rozpoznania POCHP w zaktualizowanej skali przewidywania przeżycia po PCI opublikowanej w 2021 roku (tzw. kliniczny SYNTAX SCORE). Skala stosowana jest przez lekarzy w celu identyfikacji pacjentów wymagających szczególnego monitorowania po zabiegu.

Uzyskane obserwacje pozwolą na dalszą poprawę wyników leczenia w tej obarczonej szczególnie wysokim ryzykiem grupie chorych wymagających coraz częściej interwencyjnych procedur kardiologicznych.

Praca została opublikowana w European Heart Journal Cardiovascular Pharmacotherapy.