Statuetka św. Apolonii dla profesor WUM

Profesor Agnieszka Mielczarek, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego i kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM, otrzymała od Okręgowej Izby Lekarskiej Statuetkę św. Apolonii – patronki lekarzy dentystów. Przyznanie statuetki jest uhonorowaniem osób, które w sposób szczególny zasłużyły się wspierając środowisko lekarzy dentystów. Prof. Agnieszka Mielczarek odebrała nagrodę z rąk prezesa OIL – Łukasza Jankowskiego oraz Wiceprezesa OIL – Dariusza Paluszka w czasie uroczystego dyplomatorium Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Kapituła, powołana przez członków Komisji ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Rady Lekarskiej, doceniła kompetencje prof. Agnieszki Mielczarek i szeroką działalność na rzecz polskiej stomatologii. Podkreślono m.in., że prof. Agnieszka Mielczarek jest znana i ceniona jako pracownik naukowy i autor wielu publikacji. Jako prodziekan ds. Kształcenia na WL-S WUM, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM i nauczyciel akademicki w znaczący sposób przyczyniła się do podnoszenia poziomu kształcenia lekarzy dentystów. Kapituła doceniła również jej działalność na stanowisku konsultanta krajowego ds. stomatologii zachowawczej z endodoncją, prezesa oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologii, Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej.

Św. Apolonia – patronka lekarzy stomatologów. Św. Apolonia urodziła się pod koniec II wieku w Aleksandrii w Egipcie. Była diakonisą kościoła Aleksandryjskiego, znaną z wielkiej pobożności i miłosierdzia dla ubogich. Podczas pogromu chrześcijan w 249 r. w Aleksandrii rzymscy żołnierze próbowali torturami wymóc na Apolonii wyrzeczenie się wiary. Źródła podają, że złamano jej szczękę, wybito część zębów, a te które nie wypadły pod wpływem uderzeń, po kolei wyrwano. Cierpienie chrześcijanki skończyło się wraz z jej męczeńską śmiercią na płonącym stosie.