W żywieniu prosiąt garbniki są powszechnie uważane za czynniki antyżywieniowe. Przypisuje się im wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Z drugiej strony, niektóre surowce roślinne zawierające garbniki są dobrze znane ze swoich właściwości przeciwbiegunkowych. Były wykorzystywane od starożytności w medycynie i weterynarii, lecz zostały zastąpione przez antybiotyki. Te ostatnie, stosowane w sposób niekontrolowany, przyczyniły się do powstania antybiotykooporności. Dlatego antybiotyki w hodowlach stosuje się teraz rzadziej. Potrzebne są natomiast nowe strategie profilaktyczne i terapeutyczne, które posłużą zdrowiu prosiąt.
W ramach projektu naukowcy chcą zweryfikować hipotezę mówiącą o tym, że specyficzne hydrolizujące i skondensowane garbniki mogą wpływać korzystnie na homeostazę jelit i mikrobioty jelitowej oraz zapobiegać zakażeniom E. coli u prosiąt, nie wykazując przy tym negatywnego wpływu na stan zdrowia zwierząt.
Przy projekcie będzie współpracował prof. Jürgen Zentek z Instytutu Żywienia Zwierząt Freie Universität Berlin. Połączenie doświadczenia i infrastruktury obu instytucji pozwoli na stworzenie interdyscyplinarnego zespołu projektowego.
Uzyskane wyniki posłużą do rozwoju nowych, zrównoważonych dodatków paszowych przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych. A to może stanowić naukowo uzasadnioną alternatywę dla antybiotyków. Biorąc pod uwagę podobieństwa anatomiczne i morfologiczne pomiędzy układem pokarmowym świń i ludzi, przełożenie uzyskanych wyników na medycynę człowieka może mieć duże znaczenie dla rozwoju skutecznych terapii przeciwbiegunkowych.
W konkursie OPUS LAP Narodowego Centrum Nauki zaplanowano współpracę z zespołami badawczymi z Niemiec. Finansowanie otrzymało 30 projektów na łączną kwotę ponad 41,2 mln złotych. Wśród nagrodzonych są badania dotyczące m.in. chorób nowotworowych, nanofizyki i bezpieczeństwa.