- Udział w projekcie wpłynie na zmniejszenie ryzyka transmisji zakażenia na pacjentów, innych studentów oraz ich członków rodziny i znajomych - podkreśla prof. Mariusz Gujski, kierownik projektu. Nasz rozmówca dodaje, że uzyskane dane pozwolą również na opracowanie rekomendacji dotyczących możliwości dopuszczania studentów do zajęć praktycznych w trudnej sytuacji epidemiologicznej. Z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno studentom, jak i pacjentom.
Projekt zatytułowano „Częstość występowania zakażeń SARS-CoV-2 wśród studentów WUM, odbywających zajęcia praktyczne w czasie epidemii COVID-19”. Realizowany jest przez Zakład Zdrowia Publicznego WUM.
Kto może wziąć udział w badaniu
Do udziału zaproszeni zostali studenci, którzy odbywają zajęcia praktyczne w okresie od 15 listopada do 10 grudnia 2021 roku. To około 1400 osób z kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, higieny stomatologicznej, pielęgniarstwa, położnictwa oraz ratownictwa medycznego WUM. Udział w badaniu jest bezpłatny i dobrowolny. Ci, którzy zdecydują się na udział, rejestrują się na stronie projektu.
Jak to będzie wyglądało w praktyce
Badanie składa się z dwóch części: ankiety oraz badania diagnostycznego. Ankietę wypełnia się raz na stronie internetowej projektu. Trzeba w niej odpowiedzieć na pytania takie jak: czy korzystasz z komunikacji miejskiej, ile osób mieszka z tobą w tym samym mieszkaniu, czy jesteś zaszczepiony przeciwko COVID-19. Analiza wyników ankiety pozwoli zidentyfikować czynniki zwiększające ryzyko zakażenia koronawirusem wśród badanych. Drugi etap to seria 9-12 testów przeprowadzanych 2-3 razy w tygodniu. Na potrzeby badania diagnostycznego pobiera się wymaz z nosa, nie z nosogardła. Zatem ewentualny dyskomfort został ograniczony do minimum. Zastosowane zostaną tzw. szybkie testy antygenowe, które wykrywają białka (antygeny) charakterystyczne dla koronawirusa SARS-CoV-2.
Wynik i co dalej
Wyniki badań laboratoryjnych będą dostępne w ciągu kilkudziesięciu minut od pobrania materiału. Każda osoba biorąca udział w projekcie będzie mogła uzyskać informacje na swój temat na stronie internetowej. Potrzebny do tego będzie nadany jej identyfikator (kod ID). Ci, którzy uzyskają dodatni wynik testu, otrzymają informację na temat sposobu dalszego postępowania. W tym konieczności natychmiastowej izolacji, możliwości bezpłatnego wykonania testu RT-PCR oraz dane kontaktowe do koordynatora badania.
Więcej informacji i rejestracja na stronie internetowej projektu