- Wybrane przez nas obrazy mają nie tylko walor edukacyjny, ale również estetyczny. Pozyskaliśmy je z archiwum Zakładu Patomorfologii WUM – mówi organizator wydarzenia Janusz Świeczkowski-Feiz, prezydent Oddziału Warszawa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
Na wystawie można nie tylko obejrzeć skany preparatów histopatologicznych, ale również spotkać się i porozmawiać z wolontariuszami. Odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące profilaktyki raka prostaty i raka jądra: kiedy i w jaki sposób mężczyźni powinni sami się badać, na jakie objawy trzeba zwracać uwagę, jakie badania profilaktyczne wykonywać i jak często.
- Jako studenci medycyny chcemy zachęcić wszystkich mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych. Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w grupie wiekowej od 18 do 40 lat. Natomiast jeśli chodzi o nowotwór prostaty, to z danych dostępnych np. na onkologia.org.pl wynika, że spośród wszystkich mężczyzn, którzy zachorują na nowotwory, aż 20 proc. będą stanowili panowie z rakiem prostaty. Zachorowalność jest zatem wysoka i dlatego tak podkreślamy wagę badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych, może uratować życie - podkreśla Janusz Świeczkowski-Feiz.
Niezwykłą ekspozycję można oglądać od 15 do 19 listopada. Natomiast Movember trwa przez cały listopad. To akcja rozpowszechniona na całym świecie. Jej nazwa jest połączeniem dwóch angielskich wyrazów: moustache (wąsy) i november (listopad). Dlatego w listopadzie mamy wiele kampanii edukacyjnych dotyczących męskiego zdrowia, a sami panowie zapuszczają wąsy jako symbol męskości, który ma przypominać o profilaktyce raka prostaty i raka jądra.
Wystawa w Centrum Dydaktycznym odbywa się pod patronatem prof. Zbigniewa Gacionga, Rektora WUM
Organizatorzy wystawy: Jan Bociański, Janusz Świeczkowski-Feiz