W akcji wzięło udział ponad 80 studentów-wolontariuszy. Aby podnieść świadomości Polaków na temat zdrowego stylu życia oraz profilaktyki chorób cywilizacyjnych edukowali na temat szczepień ochronnych, profilaktyki raka szyjki macicy, jądra i piersi. Przeprowadzali m.in. pomiary ciśnienia tętniczego i glikemii czy spirometrię. Uczyli samobadania piersi oraz szkolili z zasad udzielania pierwszej pomocy. Ogromny walor edukacyjny miało również przygotowane przez studentów stanowisko wyposażone w narkogogle oraz alkogogle. Dzięki nim warszawiacy mieli okazję sprawdzić, jak zmienia się percepcja pod wpływem substancji odurzających.
Nie zabrakło cennych porad z zakresu prawidłowej farmakoterapii. Odwiedzający mogli wykonać krótki test sprawdzający ich wiedzę o przyjmowaniu leków. Jego wyniki omawiali z wolontariuszami, dowiadując się, jakich błędów unikać. Studenci przeprowadzali także wstępny przegląd jamy ustnej oraz informowali, jak prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Zainteresowani dietą i zdrowym stylem życia mogli poddać się analizie składu ciała wraz z interpretacją wyników. Otrzymywali pakiet wskazówek dotyczących właściwego odżywiania się oraz przepisy na smaczne dania na bazie roślin. Chętni mieli także możliwość zapisania się do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS.
Na najmłodszych w „Szpitalu Pluszowego Misia” czekały zaś potrzebujące pomocy maskotki. Dzieci przy pomocy studentów opatrywały misie, robiły im badania rtg i zastrzyki. Dzięki temu miały okazję oswoić lęk przed lekarzami, badaniami i szpitalem.
- Dla nas – studentów i studentek kierunków medycznych zdrowie i choroba są jednymi z głównych tematów rozmów. Od lat w ramach wolontariatu edukujemy, promujemy i zachęcamy do badań profilaktycznych jak i zdrowego stylu życia. W dobie pandemii nasza działalność została przeniesiona w świat wirtualny, a co za tym idzie bezpośredni kontakt z pacjentem został ograniczony do minimum. Dlatego też tak szczególną wartość niesie za sobą w końcu stacjonarna edycja naszego „Zdrowia pod Kontrolą” – mówi Janusz Świeczkowski-Feiz – prezydent stołecznego oddziału IFMSA-Poland.
Całość odbyła się z zachowaniem obostrzeń związanych z pandemią, m.in dystansem, dezynfekcją stanowisk, użyciem środków ochrony osobistej.
„Zdrowie pod Kontrolą” to nasza największa akcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Organizowana jest dwa razy do roku. W tej edycji do Oddziału Warszawa dołączył Oddział Warszawa Północ. W wydarzeniu udział wzięli również studenci z: Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Warszawa, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii Oddział Warszawa, Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków WUM oraz Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Stylu Życia WUM.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniewa Gacionga, Prezydenta Miasta Warszawa Rafała Trzaskowskiego, Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Akcję wsparło wielu Partnerów, którzy wzbogacili stanowiska o materiały edukacyjne oraz zapewnili promocję, m.in.: Fundacja Edukacji Społecznej, Fundacja DKMS, Fundacja Edukacji Społecznej, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Apetyt na Polskie, Super Fun, MEDtube, Caffedra Medica.
Fot.: Anna Jurga