Zabieg wykonano u pacjentki z rozwarstwieniem łuku aorty. Wcześniej, w 2011 r. chora przeszła już wymianę aorty. Obecnie nie została zakwalifikowana do standardowej operacji z użyciem krążenia pozaustrojowego. Wykonano więc u niej nowatorską procedurę.
Dr Rafał Maciąg, z zespołu lekarzy przeprowadzających zabieg tłumaczy, na czym on polegał: - Przy użyciu lasera ekscimerowego z przezskórnych dostępów naczyniowych (nakłucie igłą) przez lewą tętnicę szyjną wspólną oraz lewą tętnicę podobojczykową wykonaliśmy fenestrację poszycia implantowanego jednoczasowo stentgraftu, a następnie, przez powstałe otwory, przy użyciu stentów krytych zaopatrzyliśmy powyższe naczynia, uzyskując przepływ przez wszystkie gałęzie łuku aorty. Innowacyjność zabiegu polega również na użytym przez nas typie stentgraftu, który jest produkowany seryjnie i dostępny od ręki co zwłaszcza w pilnych sytuacjach jest szczególnie użyteczne.
Operacja odbyła się 27 lipca br. Pacjentka w stanie bardzo dobrym została wypisana ze szpitala.
Zabieg wykonali lekarze z II Zakładu Radiologii Klinicznej przy współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń oraz II Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM.
W skład zespołu weszli: dr n. med. Rafał Maciąg, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, dr Vadym Matsibora, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, dr Michał Sajdek, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej, dr n. med. Tadeusz Bering, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, Łukasz Karwański, technik elektroradiologii, Iwona Turek, instrumentariuszka, Barbara Struś, pielęgniarka anestezjologiczna.