W gronie laureatów konkursu OPUS znaleźli się:
- prof. Magdalena Kucia, kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej za projekt „Wczesne i późne konsekwencje uszkodzenia przedziału komórek macierzystych w następstwie zakażenia SARS-CoV-2”
- prof. Mariusz Ratajczak z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej za projekt „Rola odziaływań Nox2-ROS-Nlrp3 w procesach wszczepiania się krwiotwórczych komórek macierzystych”
- dr Małgorzata Czystowska-Kuźmicz z Katedry i Zakładu Biochemii za projekt „Udział pęcherzyków zewnątrzkomórkowych oraz egzosomalnej arginazy w dysfunkcji układu immunologicznego w endometriozie"
W ramach dofinansowania w konkursie OPUS będą realizowane również dwa projekty, w których WUM jest konsorcjantem.
Wraz z Instytutem Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk (lider) oraz Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nasza uczelnia weźmie udział w projekcie pt.: „Dostępność chromatyny oraz warianty sekwencji w elementach regulatorowych w badaniach całogenomowych w patogenezie stożka rogówki”, prowadzonym przez prof. Marzenę Gajęcką. Drugim projektem realizowanym w ramach konsorcjum jest „Przeprogramowanie epigenetyczne i kwas all-trans-retinowy w terapii zespołów mielodysplastycznych” pod kierownictwem prof. Artura Zelenta z Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.
Granty w ramach PRELUDIUM otrzymają
- lek. Daniel Jakubik z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej na projekt „Zastosowanie sekwencjonowania następnej generacji i narzędzi obliczeniowych do określenia ekspresji niekodujących RNA u sportowców wytrzymałościowych”
- lek. Karolina Dumycz z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego na projekt „Znaczenie naskórkowych biomarkerów immunologicznych pobranych minimalnie inwazyjną metodą taśmowego odklejania naskórka w atopowym zapaleniu skóry u dzieci do 2 roku życia”
- lek. Dominika Ambrożej z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego na projekt „Analiza miRNA w pęcherzykach zewnątrzkomówkowych pobranych z dróg oddechowych związanych z patomechanizmem astmy w populacji pediatrycznej”
- lek. Klaudia Klicka z Zakładu Metodologii Badań Naukowych na projekt „Rola indukowanego przez estradiol mikroRNA w patogenezie raka endometrium”
- lek. Michał Szyszka z Katedry i Kliniki Pediatrii i Nefrologii na projekt „Badanie ATHENA - Patogeneza Nadciśnienia Tętniczego - mikroRNA jako brakujące ogniwo w patogenezie nadciśnienia tętniczego u dzieci”
- lek. Mikołaj Radziszewski z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii na projekt „Zaburzenia metylacji genomowej w komórkach krwi obwodowej u pacjentów z chorobą Gravesa i Basedowa oraz orbitopatią tarczycową w trakcie leczenia dożylnymi glikokortykosteroidami”
- Tomasz Grzywa na projekt „Zbadanie wpływu hipoksji na immunoregulatorowe właściwości komórek erytroidalnych wykazujących ekspresję cząsteczki CD71”, realizowany w Laboratorium Medycyny Doświadczalnej WUM
- lek. Jan Łukasik z Kliniki Pediatrii na projekt „Mikrobiota jelitowa u hospitalizowanych dzieci a predykcja ryzyka biegunki szpitalnej – zagnieżdżone badanie kliniczno-kontrolne”
- mgr farm. Andrzej Patyra z Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii na projekt „Drewno z polskich gatunków rodziny Pinaceae jako źródło biologicznie czynnych lignanów”
- mgr inż. Karolina Pawłowska z Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii na projekt „Wspomaganie terapii trudno gojących się ran z zastosowaniem kory oczaru wirginijskiego”